Kırsal yoksulluğun coğrafi açıdan analizi: Yenice ilçesi örneği
Geographical analysis of rural poverty: An example of Yenice district
  1. Tez No: 362000
  2. Yazar: ÖZNUR AKGİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya genelinde artan şehirleşmeye rağmen yoksulluk kırsal bir olgu olarak varlığını devam ettirmektedir. Tüm dünyada yoksulların büyük bölümü kırsal alanlarda yaşamakta ve geçimlerini tarım, hayvancılık, ormancılık ve ilgili sektörlerde çalışarak sağlamaktadırlar. Kırsal hanelerin tarımsal gelire olan bu bağımlılığı ise ekonomik anlamda savunmasızlığa maruz kalmalarına ve devamlı yoksulluk riski taşımalarına neden olmaktadır. Yoksullar belirli alanlarda yoğunlaşma eğilimindedir. Bu durum uygulanacak politikalar için önemli bir ipucudur. Her mekânın kendine has özellikleri vardır ve yoksul alanların karakteristiklerinin tanımlanması, yoksulluğun yerel ölçekteki esas sebeplerinin belirlenerek buna yönelik alternatifler üretme açısından büyük değer taşır. Bu çalışmada Çanakkale ilinin Yenice ilçesinde kırsal yoksulluğun dağılışında etkili olan coğrafi unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. İnceleme alanındaki yerleşmelerde eksik verilerin tamamlanması amacıyla anket çalışması uygulanmıştır.Yerleşmelere ait tarımsal üretim verileri, devlet yardımları ve diğer sosyal transferler dikkate alınarak her yerleşme için kullanılabilir gelir hesaplanmıştır. Elde edilen kullanılabilir gelir ve yoksulluk endeksleri kullanılarak yoksul yerleşmeler belirlenmiştir. Yoksul olarak belirlenmiş alanların coğrafi özellikleri değerlendirilerek ilçenin yoksulluk profili oluşturulmuştur. Yoksulluğun nedenlerinin belirlenmesine yönelik uluslararası kuruluşlar tarafından tanımlanmış kırsal yoksulluk göstergeleri kullanılarak yoksulluğun mekansal dağılışındaki belirleyici unsurlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Despite increasing urbanization, poverty stil exist as a rural phenomenon across the world. All over the world, the majority of the poor live in rural areas and they ensure their life working on agriculture, livestock, forestry and related industries. Dependence on agricultural income of rural households cause vulnerability in the economic sense and exposure the risk of persistent poverty. Poor tend to be concentrated in certain areas. This situation is an important clue for policies to be implemented. Each venue has its own characteristics and identification of the characteristics of the poorest areas on a local scale has a great value in terms of generating alternatives for overcome poverty. The aim of this study is to determine the factors that affect the geographical distribution of rural poverty in Yenice, the district of Çanakkale. Survey was conducted to complete the missing data in settlements located in the study area. Disposable income was calculated with using agricultural production data, state aids and other social tranfers for each settlements. Poor settlements was determined by using disposable income and poverty indexes. The geographical features of the area that identified as poor used for the creating the poverty profile of the district. The indicators defined by international organizations for the determination of the causes of poverty used to identify the factors affect spatial distribution of poverty.