İş stresinin ilköğretim okullarında okul yöneticileri üzerindeki etkisi (Konya örneği)
How the managers of primary scholls are affected by the stress of their work
  1. Tez No: 189456
  2. Yazar: İSMAİL OK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı iş stresinin ilköğretim okul yöneticileri üzerindeki etkisiniortaya çıkarmaktır.Araştırma tarama modelindedir. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada verileranket ve kaynak tarama ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ili merkezilçelerindeki (Karatay, Selçuklu ve Meram) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devletilköğretim okullarında 2005-2006 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan ilköğretimokul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada 370 katılımcı yer almıştır. Bunlardan%7,84'ü özel okul yöneticisi, % 92,16'sı devlet okulu yöneticisidir. Araştırma için Prof.Dr. nayet Pehlivan'ın doktora tezinde kullanmak üzere geliştirdiği, 75 maddeden oluşanlikert tipi ölçek kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 13.0 paket programı ile analizedilmiştir. Okul yöneticilerinin cinsiyet ve çalıştıkları okul türlerine göre stresdüzeylerindeki farklılıkları t testi, okul yöneticilerinin yaş grubu ile yöneticilik kıdemlerinegöre stres düzeylerindeki farklılıkları tek yönlü varyans analizleri yapılarakçözümlenmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Konya ili ilköğretimokullarında çalışan;Kadın ve erkek yöneticilerin iş stresi boyutlarından aynı düzeyde etkilendikleri,Devlet okullarında görev yapan yöneticilerin örgütsel stres kaynaklarından özelokullarda çalışan yöneticilerden daha çok etkilendikleri,Stresle başa çıkma yöntemlerini özel okul yöneticilerinin daha yüksek düzeydekullandıkları,ş ve iş çevresiyle ilgili olarak örgütsel stres kaynaklarından 20-30 yaş arasındakiyöneticilerin 31-40 yaş arasındaki yöneticilerden daha çok etkilendiği,Stresle başa çıkma yöntemlerini 20-30 yaş arasındaki yöneticilerin 41-50 yaşarasındaki yöneticilerden daha yüksek düzeyde kullandıkları,41-50 yaş arasındaki yöneticilerin 50 yaş ve üzeri yöneticilere göre daha üstdüzeyde stresle başa çıkma yöntemlerini kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out how the managers of primary schoolsare affected by the stress of their work.The research is a kind of scanning. The necessary information for this study,which is a qualitative research, have been obtained by scanning questionnaire results and avariety of sources. Managers working in the state and private schools of central districts ofKonya (Karatay, Selçuklu, Meram) in 2005-2006 .Constitute the research. This group ofmanagers consists of 370 people.%7,84 of them work for private schools, %92,16 of themwork for state schools. The measure in Likert type, which Prof.Dr. nayet Pehlivan hasdeveloped for his doctoral thesis, is used for this study.The results of the research is analysed by using SPSS 13.0 package program. Thedifferences in the stress level of participants, which result from their sexes and schoolsthey work for are analyzed by ?t? test, and which result from their ages and seniority aresolved by using one-way variant analysis.The results of the study indicates the followings that are valid for primary schoolsin Konya:Male and female managers are effected equally by the stress of their workThe affect of organizational stress sources is stronger on managers of stateschools.Private school managers uses more effectively the methods of dealing with workstressManagers in the 20-30 age range are affected by organizational work stress thatrelated to their jobs and working.Managers in the 20-30 age range use the methods of dealing with stress moreeffectively than their colleagues who are at the age of 41-50Managers in the 41-50 age range use the methods of dealing with stress moreeffectively than the managers who are over 50.ii