İbn Rüşd'de Uluhiyet problemi
Godhood problem at İbn Rushd Thought
- Tez No: 189461
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFEDDİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İbn Rüşd, objektif, tutarlı ve küllû bir bakış açısını yöntem olarak benimsemiş vebuna göre düşüncelerini ortaya koymuş bir filozof olarak, pek çok alanda söz söylediğigibi ?Kelam? alanında da değerlendirme ve yorumlarda bulunmuştur. Kelam ilmini,?cedel ilmi? olarak isimlendiren bn Rüşd, Kelam ilminin metodunun da ?cedel sanatı?olduğunu ifade etmiştir. Bu çalışma, Kelam problemleri içerisinde merkezû konumdaolan ulûhiyet probleminin bn Rüşd düşüncesinde nasıl şekillendiği sorusunucevaplamayı amaç edinen bir araştırmadır. Bu çalışmada, ulûhiyet konusununsınırlılıkları, bn Rüşd'ün eserlerinde ele aldığı ve belirlediği şekliyle, Allah'ın varlığı vebirliği, Allah'ın sıfatları ile Allah'ın fiilleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, bnRüşd'ün akıl- nakil anlayışı ve buna bağlı olarak onun tevil anlayışı vb. hususlarincelenmiştir. Fakih, mütekellim, filozof ve şârih olarak çeşitli eserleri olan bn Rüşd'ünkelâmû yönüne bu araştırmada temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn Rushd, as an philosopher who represented an objective, consistent and wholisticpoint of view and put forth his thoughts accordingly, explained ideas in many fields aswell as made comments and evaluations in field of Kalam (Islamic theology). bn Rushd,who defined the science of Kalam as an `art of dialectic?, clarified its method as an `artof dialectic?. This study seeks to find an answer to the question of how the problem ofGodhood was shaped in bn Rushd? thought which has a central place among theproblems of Kalam. In this study, the limits of Godhood were examined in the frame ofthe existence and oneness of God as defined and explained in bn Rushd? works, andthose of the attributes and deeds of Allah. The study also examined bn Rushd?understanding of reason and revelation, and depending upon this, his understanding ofinterpretation and similar topics. The study especially dealt with bn Rushd?competency in Kalam, who has been known as expert of Islamic canon law, philosoph,discourser and commentator.