Okullardaki örgütsel güven düzeyinin okul yöneticilerinin etik liderlik özellikleri ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
To Investigate the effect of school managers' ethical leadership levels on the organizational trust level and to test whether the organizational trust level in schools differentiate with respect to some variables or not
- Tez No: 189460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK, DOÇ. DR. EMİN KARİP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin etik liderlik düzeylerinin okullardakiörgütsel güven düzeyine etkisini incelemektir. Aynı zamanda bazı değişkenlere göreokullardaki örgütsel güven düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığını test etmektirİlişkisel tarama yöntemiyle yapılan bu araştırmanın evrenini 2004-2005 tarihleriarasında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarında çalışan öğretmenleroluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin sayısı 378 665'tir. Araştırmanın örneklemi ise 1144'übayan, 1288'si erkek olmak üzere toplam 2432 öğretmenden oluşmaktadır.Bu araştırmada okul yöneticilerinin etik liderlik düzeylerini belirlemek için ?EtikLiderlik Ölçeği? ve ilköğretim okullarındaki örgütsel güven düzeyini belirlemek için ?OkuldaÖrgütsel Güven Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmanın etik liderliğin örgütsel güveni açıklamaya ilişkin bulguları şu şekildedir.Örgütsel güvenin alt boyutu olan çalışanlara duyarlılığı, sırayla etik liderliğin alt boyutlarıolan iklimsel etik, karar vermede etik, ve iletişimsel etik anlamlı düzeyde etkilemektedir.Örgütsel güvenin diğer alt boyutu olan yöneticiye güveni, etik liderliğin iletişimsel etik,davranışsal etik, karar vermede etik ve iklimsel etik anlamlı düzeyde yordamaktadır. Örgütselgüvenin bir başka alt boyutu olan iletişim ortamını, etik liderliğin iklimsel etik, iletişimseletik, karar vermede etik ve davranışsal etik anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Son olarakörgütsel güvenin alt boyutu olan yeniliğe açıklığı, etik liderliğin iletişimsel etik, iklimsel etikve karar vermede etik anlamlı düzeyde etkilediği bulunmuştur.Araştırmanın diğer değişkenlerine ait bulgularına göre ise, örgütsel güvenin çalışanlaraduyarlılık, yöneticiye güven, iletişim ortamı ve yeniliğe açıklık alt boyutlarının puanortalamaları; öğretmenlerin cinsiyet, kendi memleketlerinde çalışıp ve çalışmama, öğrenimdurumu, ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinin öğretmenlerin problemleriyle ilgilenipilgilenmeme biçimi, okul dışında beraber sosyal etkinlik yapıp ve yapmama, okulyöneticisinin okul aile işbirliği ile ilişki düzeyi, okuldaki öğretmen sayısı ve bulunduğuyerleşim türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Öğretmenlerin branş,sendikaya üye olup olmama değişkenine göre okulların örgütsel güvenin boyutları olançalışanlara duyarlılık, iletişim ortamı, yöneticiye güven ve yeniliğe açıklık alt boyutlarınınpuan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of school managers? ethicalleadership levels on the organizational trust level and to test whether the organizational trustlevel in schools differentiate with respect to some variables or not.The research was based on the relational search model and the population was consistedof 378.665 teachers working in official schools of Ministry National Education. The sampleset of research was consisted of 1.144 female and 1.288 male teachers.The ?Ethical Leadership Scale? was used to determine the ethical leadership levels ofschool managers and the ?Organizational Trust Inventory? was used to determine theorganizational trust level of secondary schools.The findings of the research related to explanation of organizational trust by ethicalleadership showed that the sensitivity to workers subscale of organizational trust weresignificantly explained by the environmental ethic, ethic in decision making andcommunicational ethic subscales of ethical leadership. The trust to manager andcommunication environment subscales of organizational trust were significantly explained bythe communicational ethic, behavioral ethic, ethic in decision making and environmental ethicsubscales of ethical leadership. Results also showed that openness to changes subscale oforganizational trust was significantly explained by the communicational ethic, ethic indecision making and environmental ethic subscales of ethical leadership.According to results, sensitivity to workers, trust to manager, communicationenvironment and openness to changes subscales of organizational trust significantlydifferentiate with respect to gender of teachers, education level of teachers, working ofteachers in their hometowns or not, the situation of paying attention of city educationdepartments to problems of teachers, the situation of organizing social activities or not, thecontact level of school manager to school-family union, the number of teachers in school, andthe location of school variables. On the other hand, no significant difference was found insensitivity to workers, trust to manager, communication environment and openness to changessubscales of organizational trust with respect to branch of teachers, syndicate membershipsituation of teachers.