Anadolu'da Antik Çağ şehir planları
City plans from the Ancient Age in Asia minor
  1. Tez No: 189485
  2. Yazar: SEMA TORAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Özet  Antik Ça 'da kent (polis), içinde bulundu u bütün alana hâkim küçük bir   devletti. Bu devletin özünü ?¡ehir devleti? adı verilen, co rafi bütünlü ü olan ba ımsız bir merkez olu¡turuyordu. Bu tezin kapsamında ehir kavramının ¡ olu¡umu, ehir planlamacılı ının geli¡imi ve Anadolu antik ehirlerinin planları¡ ¡incelenmi¡tir. Anadolu dı¡ındaki kentlerden örnekler verilerek benzerlikler vefarklılıklar vurgulanmaya çalı¡ılmı¡tır.Tezin ilk bölümünde ara¡tırmanın amacı kapsamı ve çalı¡ma yöntemi anlatılmaktadır. Antik ça da ehir planının geli¡imi temel bir süreklilik gösterse¡de birçok Hellen ehri oldukça yava¡ geli¡mi¡ti. Bu bölümde ayrıca Hellen tarihi¡dönemleri içerisinde kent planlamasının seyri incelenmi¡tir. Roma döneminin antik ça kent planlamasına katkısı ara¡tırılmı¡ ve kentsel altyapı anlatılmı¡tır.¢  ehir planlama biçimi ve tekni i uygarlık düzeyinin de göstergesidir. Hellenkenti planlamasındaki uzun ve kompleks süreç bu tezin ikinci bölümünde yeralan Anadolu ehir örnekleri ile verilmeye çalı¡ılmı¡tır. Bu ehir örnekleriyle¡ ¡Hellen toplumsal ya¡ayı¡ı ve tarihsel geli¡im süreci yansıtılmı¡tır. Anadolu ehir ¡ plancılı ı bölümündeki ehirler bölgelere ayrılarak incelenmi¡tir. Çalı¡manın¡  ana amaçlarından biri olan Antik ça da Anadolu ehir planlarının incelenmesi¡ve düzenli bir dökümünün yapılması bu bölümde gerçekle¡tirilmi¡tir. Üçüncüve son bölümde Anadolu dı¡ı ehirlerinden örnekler verilmi¡ ve bu örnekler¡planları belirgin olan kentlerden seçilmeye çalı¡ılmı¡tır. Tez çalı¡masının anakaynakları E.J. Owens'a ait olan ?Yunan ve Roma Dünyasında Kent? ve R.E. Wycherley'in ?Antik Ça da Kentler Nasıl Kuruldu?? adlı kitaplarıdır. Bu iki kitapta Hellen kentinin biçimini ve belirli ö elerin kent içindeki konumunu tanımlamı¡tır. Çalı¡manın ana kaynaklarından bir di eri de Hellen kentiningeli¡imi konusunda belirgin saptamalarda bulunan F. Haverfield'in ?AncientTown - Planning? adlı yayınıdır. Haverfield'in 1913 tarihli bu çalı¡ması güncel bir kaynak sayılmamakla birlikte içeri i bu tezin amacıyla paraleldir. Tezin di er bölümlerinde, ehir planları anlatılırken çe¡itli kaynaklara ba¡vurulmu¡¡  ve Antik ça Anadolu ehir plancılı ının uygarlık tarihindeki öneminin altı¡çizilmi¡tir.
Özet (Çeviri)
AbstractDuring the ancient age, a city (polis) was a small state which commanded thewhole area where it was located. The heart of this state was constituted by anindependent centre which was defined as ?city state? and had a geographicalintegrity. The scope of this master?s dissertation covers the formation of theconcept of the city, the evolution of the city planning, and the plans of theantique cities in Asia Minor. In addition, the thesis includes examples fromcities outside Asia Minor in order to emphasise the similarities and differences.The first part of the masters dissertation contains the objective of the study, itsscope, and, its methodology. Although the evolution of the city plan during theantique age displayed a basic continuity, the development of many Helen citieswas considerably slow. So, in this section, the journey of city planning duringthe Helen historical periods is analysed as well. This section also includes aninvestigation to explore the contributions of the Roman Period to the antiqueage city planning and an examination of the city infrastructure.The style of city planning and its technique are signs of the level of civilisation.The second part of this thesis attempts to demonstrate, using Asian Minor cityexamples, the long and complex process in Helen city planning. With these cityexamples, Helen societal living and the process of its historical evolution arereflected upon. The cities which are taken into consideration under the sectiondevoted to ?Asian Minor City Planning? are examined by dividing them intoregions. Amongst the main objectives of this study, the analysis of the city plansin Asia Minor during the antique era and their casting in an orderly manner arerealised in this section. In the third and the last section, carefully chosen cityexamples with clear cut plans from outside Asia Minor are given. The mainsources of this dissertation are the ?The City in the Greek and Roman World?and ?How the Greeks Built Cities? books that are written by E.J. Owens andR.E. Wycherley respectively. Both books describe the shape of the Helen city,and the position of certain elements within the city. Another main source bookfor this study is F. Haverfield?s ?Ancient Town - Planning? that includesexplicit statements on the evolution of the Helen city. Despite the fact thatHaverfield?s 1913 dated book is not considered as a contemporary source, itscontent is in parallel with the aim of this dissertation. While discussing cityplans in the other parts of the thesis, various sources are also referred, and theimportance of the Ancient Age Asia Minor City planning in the history ofcivilisation is underlined.