Duygusal emek, çalışan performansı ve yaşam tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sağlık kurumlarında bir saha çalışması
Investigation of the relationship between emotional labor, employee performance and life satisfaction; A field study in health institutions
- Tez No: 790696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı hastane çalışanlarının sağlık hizmetlerinin çalışma prensibini incelemek, ülkemizdeki sistem hakkında bilgi vermek ve duygusal emek, çalışan performansı ve yaşam tatmini terimlerinin sağlık sektöründeki sürecinin etkileri hakkında bilgi vermektir. Araştırma, bu terimlerin sağlık hizmeti sunan bireylerin değerlendirilme sınırlarını kapsamaktadır. Ankara Haymana Devlet Hastanesi dışında diğer sağlık hizmet sınıfları çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Bu araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bu nitel araştırma tekniğiyle araştırmacının mülakatı yapmadan önce tamamladığı araştırma konusunu barındıran sorular barındıran bir liste hazırlanmıştır. Haymana Devlet Hastanesinde çeşitli birimlerde farklı meslek dallarında görev alan sağlık çalışanlarının fikirlerinden anlaşılacağı üzerine, hasta ve yakınlarına gerekli zamanlarda hissetmediğimiz duyguları hissediyormuş gibi yapanın işimizi daha kolay hale getirebilmesini sağlamaktadır. Hizmet sunumu sağlayan sağlık çalışanları hasta ve yakınlarına daha kaliteli hizmet sunmak için ellerinden gelen hizmetleri sunmaktadırlar. Çalışanların hepsinin iş devamsızlık oranları düşük seyretmektedir. Katılımcılar bu konuda son derece hassas ve devamsızlık yapma sebepleri ise hastalık eğitim ve ani gelişen durumlardır. Kurumlarının küçük bir ilçe hastanesi olması sebebiyle kişisel gelişme yükselme imkanlarının olmadığı ortaya çıkmıştır. Yöneticilerinin saygı, takdir ve adil davranış sergiledikleri, personeline pozitif yaklaştığı tespit edilmiştir. Bu durum kurumda çalışanların çalışma performanslarını arttırmıştır. Mesleki kariyer açısından bir gelecek vaat etmediği fakat bu konuda ilerlemek isteye çalışanlarına yöneticilerin destek oldukları belirtilmiştir. Birlikte görev aldıkları arkadaşlarının performansları üzerinde etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. İdeallerine yakın yaşantılarının olmaları ve dünyaya tekrar geldiklerinde işlerini yapmak istemeleri için ciddi iyileştirmelerin yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Birbirlerinden çok farklı kavramlarmış gibi görünse de duygusal emek, çalışan performansı ve yaşam tatmini kavramlarının sağlık sektöründe ne kadar önemli ve birbirlerinden ayrılamaz olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the working principle of health services of hospital employees, to give information about the system in our country and to give information about the effects of the terms emotional labor, employee performance and life satisfaction in the health sector. The research covers the evaluation limits of these terms for individuals who provide health services. Except for Ankara Haymana State Hospital, other health service classes were excluded from the study. Semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. With this interview technique, the researcher prepared questions about the research topic before the interview. A protocol has been created. As it can be understood from the opinions of the healthcare professionals working in different professions in various units at Haymana State Hospital, it enables the patient and their relatives to make our work easier for those who pretend to feel the emotions we do not feel at necessary times. Health professionals who provide service provide their best services to provide better quality service to patients and their relatives. Absenteeism rates of all employees are low. Participants are extremely sensitive in this regard and the reasons for absenteeism are illness, education and sudden situations. It has been revealed that there is no opportunity for personal development and promotion due to the fact that their institution is a small district hospital. It was determined that the managers showed respect, appreciation and fair behavior and approached their personnel positively. This situation has increased the working performance of the employees in the institution. It is stated that it does not promise a future in terms of professional career, but managers support their employees who want to progress in this regard. It has been revealed that the friends they work with have effects on their performance. It has been understood that serious improvements should be made in order for them to have a life close to their ideal and to want to do their job when they come back to the world. Although they seem to be very different concepts from each other, it has been understood how important and inseparable the concepts of emotional labor, employee performance and life satisfaction are in the health sector.