Soli-Pompeiopolis mezar tipolojisi
The Typology of soli/Pompeiopolis graves
  1. Tez No: 189526
  2. Yazar: FATİH HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETSoli/Pompeiopolis Antik Liman Kenti Kazılarında 2002 yılında kazısı yapılanSoli/Pompeiopolis Nekropol alanında 50 adet Roma Dönemi mezar bulunmuştur. Bumezar tipleri, 1 adet Kireçtaşı Lahit, 2 adet Kireçtaşı Örgülü Sanduka Mezar, 3 adetpişmiş toprak lahit, 21 adet kiremit mezar, 5 adet pithos mezar, 3 adet torpil biçimlilahit, 6 adet urne ve 3 adet basit toprak mezar olarak sayılabilir.Bu çalışmanın amacı konu üzerindeki az sayıda çalışmaları incelemek ve eldeedilecek sonuçları, araştırma eksikliği olan Roma Dönemi Kilikia Bölgesi mezartipolojisini çıkarmaktır.Tez çalışmasının ana kaynaklarından ilki J.M.C. Toynbee'ye ait ?Death andBurial in the Roman World? adlı yayındır. Toynbee'nin yayınında Roma Dönemi ölügömme kültü ve mezar tipleri, buluntular, yazıtlar ve antik kaynakla incelenerekayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Ayrıca yayında ölümden sonra yaşam ve bu konudafilozofların düşüncelerine de yer verilmiştir. Toynbee'ye göre Roma Dönemi'ndekremasyon ve inhumasyon her devirde ve tüm eyaletlerde bir arada kullanılmıştır.Tez çalışmasının ikici ana kaynağı H. Goldman'ın editörlüğünü yaptığı?Exavations at Gözlükule, Tarsus? adlı yayınıdır. Goldman bu yayında GözlükuleNekropolü ve nekropol buluntularını değerlendirmiştir. Goldman'a göre GözlükuleNekropolü M.S. III-IV. yüzyıllara tarihlenmektedir. Bu bağlamda karşılaştırmalıtarihlemelerle Soli/Pompeiopolis Nekropolü'nün de aynı dönemlere tarihlenebileceğidüşünülmektedir.Çalışmamın sonunda Soli/Pompeiopolis Nekropolü'nün M.S. I. yüzyıl ila M.S. IV.yüzyıllar arasına tarihlene halk tipi mezarlık alanı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
AbstractIn 2002 Soli/Pompeiopolis Excavations, 50 graves were unearthed in thenecropolis area of the city.These graves are; 1 limestone sarcophagus, 2 cist, 3 clay sarcophagus, 21 tiletent, 5 adet pithos, 3 torpedo-shaped sargs 6 urn and 3 Simple grave.Aim of this thesis is to study the few examples and try to make a typology of thegrave types in Kilikia Roman Period.One of the sources this thesis is based on is the ?Death and Burial in the RomanWorld? by J.M.C. Toynbee. In this book death cult in Roman Period is explained withthe help of findings, grave types, inscriptions and ancient sources.Also the thought of life after death and philosophers?s ideas on the subject isdiscussed in the study. According to Toynbee, both cremation and inhumation are usedat the same time in Roman World.Another source fort he thesis is ?Excavations at Gözlükule, Tarsus? edited by H.Goldman. Gözlükule Necropolis and its findings are discussed in this study. Accordingto Goldman, Necropolis of Gözlükule dates back to III-IV A.D. In this sense; Necropolisof Soli/Pompeiopolis can also be dated to the same period.As a result, Necropolis of Soli/Pompeiopolis which is used by common people isdated back to I-IV A.D.