Soli Pompeiopolis kazıları'nda bulunmuş batı yamacı seramikleri
West slope pottery found in soloi Pompeiopolis excavations
  1. Tez No: 590382
  2. Yazar: GÖZDEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN EKİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Soloi Pompeiopolis Antik Liman Kenti, Mersin ili Mezitli ilçesinde, Viranşehir mahallesinde yer almaktadır. Sistematik kazılarla ortaya çıkarılan Soloi Höyük'te Hitit Dönemi surları, Arkaik Dönem Tapınağı, Tiyatro, Roma Dönemi Sütunlu Caddesi, liman gibi önemli kalıntılara sahiptir. Konumu ve tarihsel süreci nedeni ile Kilikia Bölgesi'nde önemli merkezlerinden biri olan Soloi Pompeiopolis Hellenistik Dönem'de de önemini korumuştur. Bu çalışma kapsamında Soloi Pompoiopolis Antik Liman Kenti Kazıları'nda ortaya çıkan Batı Yamacı seramikleri form ve gruplarına göre incelenerek, üretim merkezi ile ilgili öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Tipolojik olarak sınıflandırılan formlar, benzer örneklerle birlikte analojik olarak çalışılmıştır. Çalışması yapılan seramikler genel olarak bakıldığında iyi pişmiş, siyah, kahverengi ve kırmızı tonlardadır. Bezeme repertuarı olarak zeytin çelengi ve sarmaşık dalı yoğun olarak kullanılırken, tekil örneklerde kurdele, dama- iç içe geçmiş dörtgenler kullanılmıştır. Soloi'nin Batı Yamacı formları; yakınında bulunan Kilikia bölgesi kentleri ve Doğu Akdeniz Bölgesi formları ile paralellik göstermektedir. Tez çalışmasıyla birlikte Soloi'nin bu kentler içerisinde Batı Yamacı seramiklerinin tarihlendirilmesi ve formların incelenmesiyle, formlarda görülen üretim hataları ve yerel özellikler göstermesiyle ilgili olarak, Soloi'de krater ve kaseler gibi formların üretiminin küçük atölyelerde yapılmış olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soloi Pompeiopolis Ancient Harbour City located in Viransehir neighbour of Mezitli, Mersin. Hittite fortification walls and Archaic Period Temple in Soloş Mound, Theatre, Roman Period Collonaded Street and harbour are some of the important ruins that revealed with systematical excavations. Soloi Pompeiopolis is an important city of Cilicia Region because of its location and history, it is also maintain its importance in Hellenistic Period. This study examines west slope pottery, which found in Soloi Pompeiopolis Ancient Harbour City Excavations, in terms of their forms and groups, also brings forward a proposal about the place of production. Forms are classified typologically and analyzed analogically with the help of similar examples. Examined ceramics are generally cooked well and have black, brown or red shades. Usually they have olive garland and ivy decoration, rarely decorated with ribbon, checkered or crossed squares. West Slope pottery of Soloi have parallels with cities located in Cilicia region and East Mediterranean forms. Dating the West Slope pottery and examination of the forms in Soloi within the thesis, since some forms have manifacturing defect and local features, it makes us think that some forms like craters and bowls found in Soloi may produced in small ateliers in the city.