Ebu İshak Es-SalebÎ ve El-Keşf Vel-Beyan adlı tefsirindeki metodu
Ebu İshak Es-Salebi and his tafsirs method called El-Keşf Vel-Beyan
- Tez No: 189527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ebu İshak es-Sa'lebû ( ö:427-1035), el-Keşf ve'l-Beyan adlı tefsiriyle Tefsirİlminde önemli bir konuma sahiptir. El-Keşf ve'l-Beyan Tefsiri'nin en önemli özelliğirivayet metoduyla yazılmış olmasıdır. Sa'lebû, rivayet metoduyla yazdığı bu tefsirindesenedleri el-Keşf ve'l-Beyan'ın mukaddimesinde zikrettiğinden dolayı ayetleri izahederken ayrıca zikretmez.Tefsirinde, ayetlerin fıkhi, luğavi ve nahvi yönleri ile ilgili oldukça geniş bilgiveren Ebu İshak es-Sa'lebû, bu tutumundan dolayı eserini neredeyse rivayet tefsiriolmaktan çıkarmıştır.Hicri ilk dört asrın tefsir literatürünü ve tefsir faaliyetlerini tanıtması bakımındanönemli bir yeri olan Sa'lebû, el- Keşf ve'l-beyan adlı tefsirinin mukaddimesinde istifadeettiği kitapların isimlerini vermiştir. Bu isimlerden, müellifin tefsir ilmiyle ilgili birçokkitabı incelediği anlaşılmaktadır.Ebu İshak es-Sa'lebû, el-Keşf ve'l-beyan adlı tefsiriyle kendisinden sonrakimüfessirlerin müracaat kaynağı olmuştur. Bu nedenle kendisinden önceki dönemlerdemevcut kaynakları sonraki müfessirlere ulaştırmada köprü vazifesi yapması açısındanönemli bir konuma sahiptir.Kıssalar ile ilgili ayetlerin tefsirine ehemmiyet vermekle beraber bu konularlailgili zayıf ve uydurma birçok rivayeti tefsirine almıştır.
Özet (Çeviri)
Ebu İshak es-Sa?lebû (d:427-1035) has an important position in the science ofTafsir by his Tafsir called el-Keşf ve?l-Beyan. The most important speciality of el-Keşfve?l-Beyan is in that it was written in hearsay method. As Sa?lebû had mentioned aboutthe extraction in his tafsir written in hearsay method in the introduction of el-Keşf ve?l-beyan, he dead not mentioned about them again while explaining the ayâts.The fıkıh and nahiv aspects of ayâts, the differences in kıraât the grammaraspects of the words are based on the hearsay base. Having given a lot of informationabout these topics, his work was almost out of hearsay tafsir.Sa?lebû has an important role because he introduced the Tafsir literature andactivities of Tafsir in the firs four hicri ages and he gave the bibliography of the bookshe had taken advantage of in his introduction of el-Keşf ve?l-beyan. From thisbibliography, it has been anderstood that the author had looked through a lot of booksrelated to the science of Tafsir.Sa?lebû?s Tafsir has an important position because it is a bridge to carry theavailable sourcers before his age to the authors of tafsir.Whit his tafsir called Ebu?l-İshak es?Sa?lebû el- keşf ve?l-beyan he became forhim a source of reference for the authors of tafsirs after him.Although he had paid attention to the Tafsir of the anectodes and related ayâts,he had made the same mistake as many other authors of tafsir about İsrailiyât. Hereceived a lot of İsrailû news in this work.