1965 sonrası İslamcı bir öğrenci hareketi olarak Milli Türk Talebe Birliği
As National Turkish union of student, as an islamist student movement after 1965 (MTTB)
- Tez No: 189553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze uzanan tarihseldönem incelendiğinde üniversite gençliğinin siyasal yaşama katkılarıküçümsenmeyecek derecede çok ve önemlidir. Ancak konuyla ilgili bilimselçalışmalar hem azdır hemde yeterli derecede değildir. Siyasi aktörleringençlik yıllarını aktif bir şekilde talebe teşkilatları içerisinde geçirdiklerinidüşünürsek günümüzün politik yapısını çözümlemede tarih içerisinde önemlidoneler buluruz.Biz, çalışmamızda Türkiye'nin en uzun soluklu öğrenci hareketi olanMTTB'nin tarihini yazmaya çalıştık. Milli Türk Talebe Birliğini 1965tarihinden 1980 tarihinde kapatılışına kadar inceleyeceğiz. MTTB,kuruluşundan kapanışına kadar dört farklı siyasal eğilimin etkisinegirmiştir. 1916 tarihinden ilk kapatılış yılı olan 1933 tarihine kadar birincidönem MTTB'si milliyetçi fikirlerin taşıyıcısı konumundadır. kinci dönemMTTB, çok partili siyasal yaşama geçiş dönemlerini de kapsayan 1946-1960tarihleri arasında inceleyecektir. Üçüncü dönem MTTB, 1960-65 tarihleriarasında sol görüşleri açısından, 1965-1980 arası ise slamcı görüşleraçısından incelenmiştir. Çalışmamızda MTTB'nin kendi özgül şartlarına vetarihsel bağlamına bağlı kalarak dönemselleştirmeler yapılmış, MTTB kendikaynaklarında da dönemselleştirmeleri kabul etmiştir.Çalışmamızda özellikle 1965 sonrası dönem MTTB'sini ve bubağlamda slamcı MTTB'yi incelemeyi uygun gördük. Askeri müdahalesonrasında sol görüşlü öğrencilerden 1965 yılında sağ görüşlü öğrencilerineline geçişle değişim geçirmeye başlayan MTTB aynı zamanda kenditeşkilatlarında geleceğin siyaset adamlarının da yetiştiği bir ocak olacaktır.MTTB ile ilintili olduğunu düşündüğümüz Akıncılar teşkilatına daçalışmamızda yer verilmesi son dönem MTTB'sini anlamak açısından gerekligörülmüştür.Anahtar kavramlar; MTTB; Gençlik Hareketleri, slamcılık, PolitikBilinç, Değişim
Özet (Çeviri)
This dissertation/thesis is an attempt to focus on the contributions of universityyouth to the political life- a domain, which seems not to be studied sufficientlyin Turkish social scientific world. MTTB (National Turkish Union of Student)is one of the most important and long-standing union of students. This studyaims to present an examination on MTTB by following certain distinctive anddifferent periods in the history of MTTB in relation to the changes in thepolitical-historical contexts. While the dissertation/thesis does not claim topresent an exhaustive examination on the relationship between youthassociations and Turkish political life in general, the periodization aims atpresenting a proper and a more adequate reading of MTTB, which goesbeyond the exclusive readings that define MTTB as a conservative movement.In this study, we aim to analyze and write the history of MTTB as themost long-standing union of student in Turkey. Our analysis of MTTB willcomprise the period from 1965 to 1980. Starting from its establishment in 1965until its abolishment in 1980, MTTB has been influenced by four differentpolitical inclinations. From 1916 until the first abolishment in 1933, the firstterm/phase of MTTB emerges as the conveyor of nationalist beliefs/notions.The second phase of MTTB, which also covers the period of transition from oneparty system to multiparty democracy, is analyzed between 1946 and 1960. Theperiod from 1960 to 1965 that corresponds to the third phase of MTTB, isstudied in terms of its left-wing discourses/notions. Finally, the period from1965 to 1980 is examined in terms of its Islamist notions. In our study, we haveconstructed/created periodizations by taking into consideration MTTB?sspecific conditions and historical context. Yet, MTTB has also acknowledgedand mentioned the concept of periodization in its own resources. In this study,we will mainly focus on the third phase/term of MTTB, which is after 1965 andexamine the Islamist MTTB. In the aftermath of military intervention, havingchanged hands from the left-wing students to the right-wing students in 1965,MTTB, undergoing a process of change would have become a source fromwhich the future politicians would grow.In our study, we have also included the so-called `Akincilar?- raiderorganization, which we perceive as a relevant and key issue in understandingthe third and last phase of/in MTTB after 1965.KEY WORDS; MTTB, Youth Movements, Islamist, PoliticalConsciousness, Change