Popüler kültürün lise gençliğine etkileri
Influence of popular culture on high school youth
- Tez No: 189556
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA BEKAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Herkes için erişilebilir bir içeriğe sahip olan ve geçiciliği içinde barındıran popülerkültür, eğlence ile tüketimi hızlandırır ve toplumun değer yargılarını etkiler. Gençler,toplumda boş zamanları değerlendirme ve tüketim alışkanlıkları açısından popülerkültürden en fazla etkilenin kitledir. Bu çalışmanın amacı, Eskişehir il merkezindeyaşayan ve farklı genel liselerde okuyan öğrencilerin popüler kültürden etkilenmedüzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Elde edilen bulgulara göre,öğrenimlerine devam eden gençlerin ailelerinin sosyo-ekonomik düzeyleri ve televizyonizleme alışkanlıklarıyla bu gençlerin popüler kültür değer yargılarını benimseme,tüketim alışkanlıkları ve gelecekten beklentileri arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Popular culture, which has easily reachable content to many people and containstemporary form, accelerates consumption with entertainment and affects social values.Youth is the most effected group in the society by popular culture in free time activitiesand consumption habits. The purpose of this study was to determine influence level ofpopular culture and influential factors on high school students at different general highschools in city center Eskişehir. Based on data gathered, relationships between socio-economic levels of youngsters? families and their television watching time with highschool youth?s adoptability of popular cultures values, consumptions habits and futurehopes was established.