Hastane işletmelerinde yenileme yatırım kararları ve bir üniversite hastanesi radyoloji bölümünde uygulama
The replacement investment desicions in health care organizations and an application in a radiology department of an university hospital
- Tez No: 189555
- Danışmanlar: PROF.DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde giderek daha yoğun teknoloji kullanan işletmeler halinegelen sağlık kuruluşlarında tıbbi teknolojinin sürekli gelişimiyle birlikte tıbbiteknoloji ürünlerine yapılacak olan yatırımların kapsamlı bir şekilde elealınması gereklilik halini almıştır.kaynaklarının sınırlı olduğu göz önündeşletmelerinbulundurulduğunda bu kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesiningerekliliği ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda işletmeler yatırımın vedolayısıyla kurumun karlılığını göz önünde bulundurmakta ve bu amaçlafinansal analizlerden sıklıkla faydalanmaktadırlar. Benzer şekilde sağlıkkuruluşları da yatırım planları yaparken bir yandan sınırlı olan kaynaklarını eniyi şekilde değerlendirmeli, öte yandan da hizmet sunumlarına en iyi şekildedevam edebilmeli, karlılığını arttırabilmeli ve hedeflerine ulaşabilmelidir. Buamaçla sağlık kuruluşlarında da finansal analizlerden yararlanılmasıkaçınılmazdır.Sağlık kuruluşlarınca yapılan yatırımlar arasında teknoloji yenilemeyatırımları önemli bir yer tutmaktadır. Tıbbi teknoloji yatırımlarında tıbbigereklilik, güvenlik, etkililik, etkinlik, maliyet etkinliği gibi faktörlerindeğerlendirilmesinin yanı sıra söz konusu yatırım için talep tahmininyapılması, kapasite hesaplamaları, yatırımın geri dönüş süresinin ya dakarlılığının hesaplanması gibi kurum için büyük önem taşıyan konulara da yerverilmesi gerekmektedir.Bu araştırma bir üniversite hastanesinde yapılmıştır. Araştırmadayenileme yatırım kararları arasında büyük yatırım sermayesi gerektiren veayrıca sağlık hizmetlerinin verilebilmesinde teşhis için zorunlu hale gelenbilgisayarlı tomografi cihazı için yapılacak yenileme yatırımınındeğerlendirilmesine yönelik bir uygulamaya yer verilmiştir.Uygulamada sırasıyla mevcut bilgisayarlı tomografi cihazının kapasitekullanım oranı hesaplanmış, gelecek yıllara yönelik hasta talep tahminiyapılmış, kapasite kullanım oranı ile öngörülen talep ilişkisi ve yatırımıngerekliliği ele alınmış, sonraki aşamada ise finansal analizler kullanılarak sözkonusu yatırımın karlılığı değerlendirilmiştir. Tüm bu değerlendirmelersonucunda yatırım ile ilgili karara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the investments for continously developing medical technologyshould be dealt comprehensively in health care organizations, which becometo use progressively more intensive technology.In view of the fact that the resources of the companies are limited theseresources should be used in best appropriate wise. In this manner, thecompanies consider the profitability of the investment and consequently ofthe foundation and for this reason they use financial analyses in great extent.Similarly, healthcare organizations should use their limited resources in bestwise also they should continue their health services in an optimum way,increase their profitability and reach their targets. Therefore using thefinancial analyses is unavoidable in healthcare organizations.Among the healthcare investments, technology replacementinvestments take major part. Not only the factors like medical requirement,safety, effectivity, efficiency, cost effectivity but also the subjects like demandestimation, capacity calculations, return on investment or profitabilitycalculation should be considered in medical technology investments.This study was carried out in an university hospital. In this study anapplication was made for the consideration of replacement investment forcomputed tomography, which became necessary for diagnosis in healthcareservices and require great investment capital among technology replacementinvestments.In this application calculation of the rate of using capacity, estimationof patient demand in the coming years, research the relationship between therate of using capacity and demand were carried out respectively and in thenext step the profitability of this investment was evaluated by using financialanalyses. In the result of this evaluations the decision was made forinvestment.