İş Hukukunda eşit davranma ilkesi ve cinsiyet temelli ayrımcılık
- Tez No: 189558
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Çalışma yaşamında ise kadınıniş gücüne katılım oranı erkeklere nazaran çok düşüktür. Bu oranın düşük olmasınınnedenlerinin başında ataerkil toplum düzeni bulunmaktadır. Kadının çalışması fikrinekarşı olan, ?Kadının yeri evidir, kocasına baksın, çocuk büyütsün.? anlayışı, bu düzeninsıkı sıkıya bağlı olduğu düşünce tarzıdır. Bir diğer önemli neden ise ataerkil düşünceyebağlı olarak, kız çocuklarının eğitime başlayamaması veya devam edememesidir. şgücüne girmek veya yükselmek için alması gereken eğitimden mahrum kalan kadın,düşük vasıflı işlerde yoğunlaşmakta ve ayrımcılıkla mücadele etmek durumundakalmaktadır. ş Kanunumuzda 5. maddesinde eşit davranma ilkesi korumasında, kadınayrımcılığının çerçevesi çizilmektedir ve yaptırım kuvveti ile en aza indirgenmekamaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Half of our society consists of woman. However in work life the participation ofwoman to the work force is relatively lower. The most important reason for thisinequality is male-dominated society. The attitude objecting to woman?s working ispoint of view, which this system clings to. Another reason is girls? not attending schoolor not being able to continue. Women who were deprived of their rights to haveeducation in order to join to workforce, has to have low quality jobs or struggle withdiscrimination. In our labour law article 5, the framework of protection for woman forequal treatment has been drawn and it has been tried to be minimized.