Roma hukukunda istihkak davası (Rei Vindicatio)
Action of replevin (Rei Vindicatio) in Roman law
- Tez No: 189565
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜROMA HUKUKUNDA İSTİHKAK DAVASI(REI VINDICATIO)Ahmet KARAKOCALIÖzel Hukuk Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2006Danışman: Doç. Dr. Ahmet Nadi GÜNALRoma hukukunda mülkiyet hakkını koruyan davalardan biri olan rei vindicatio,tamamen usul hukukunu ilgilendiren bir dava değildi. Çünkü bu davanın ana kavramlarındanolan hak ve dava arasındaki ilişki, Roma hukukunda farklı şekilde algılanırdı. Bununsonucunda ise bu kavramlara bağlı diğer kavramlarla birlikte rei vindicatio, iki boyutu olanbir dava olarak karşımıza çıkardı.Roma hukukunda istihkak davası (rei vindicatio) başlıklı bu çalışmamız üç bölümdenoluşmaktadır. Rei vindicatio'nun usul hukukunu ve eşya hukukunu ilgilendiren boyutlarındanönce, birinci bölümde bu davanın özünü oluşturan hak ve dava kavramları hakkında bilgiverilmiştir. Yine bu davanın ana kavramlarından biri olan mülkiyet hakkı ve rei vindicatio'yuilgilendiren Quirites (Ius Civile) mülkiyeti, bu bölümün kalan kısmında incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde Roma usul hukuku hakkında genel bilgiler verdiktensonra Roma usul hukukunda meydana gelen değişikliklerin rei vindicatio'ya etkileri ve sonolarakta rei vindicatio'nun usul hukukunu ilgilendiren davacı, davalı, ispat yükü ve def'ûlergibi konular incelenmiştir.Çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümünde ise usul hukuku boyutu incelenmişolan rei vindicatio'nun maddû hukuk boyutu incelenmiştir. Bu bölümde rei vindicatio, Romaeşya hukuku bakımından ele alınmıştır. Özellikle rei vindicatio'nun sonunda ortaya çıkanfarklı sonuçları üzerinde bu bölümde durulmuştur. Bu bölümün sonunda ise, Romahukukunda mülkiyeti koruyan diğer davalar ile rei vindicatio karşılaştırılarak çalışmamıza sonverilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTACTION of REPLEVIN (REI VINDICATIO) IN ROMAN LAWAhmet KARAKOCALIDepartment of Private LawAnadolu University Graduate School of Social Sciences, January, 2006Advisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet Nadi GÜNALIn Roman Law, rei vindicatio, a case that protects the property rights, was notcompletely concerning the Procedural Law. Because the relationship between right and casewhich is one of the main concept of this case was understood differently in Roman Law. As aresult of this, rei vindicatio was emerged as a two-dimensional case with the conceptsdepended on the other concepts.Our study of ?Action of replevin (rei vindicatio) in Roman Law? consists of threechapters. The concepts of right and case which consists the core parts of this case wasexplained in the first chapter, before giving the rei vindicatio?s interest with procedural lawand property law. In addition to this, proprietary right and Quirites (Ius Civile) right was alsoexamined in this chapter.In the second chapter, after giving general knowledges about Roman Procedural Law ,the effect of changes in Roman Procedural Law on rei vindicatio was handled. Lastly, theconcepts such as claimant, defendant, burden of proof and plea were explained.In the last part of our study, rei vindicatio?s substantive law dimension was examined .In this chapter, rei vindicatio was handled from the point of view of property law. Especially,the different results that appear at the end of the rei vindicatio were emphasized in this thirdand last chapter. Finally, Rei vindicatio and the other cases that protect the ownership inRoman Law were compared at the end of this chapter.