Sözel ve görsel dönütün, ilköğretim 6. sınıf cimnastik ünitesindeki öne, geriye ve amut takla becerilerini öğrenmede erişiye ve kalıcılığa etkisi
Effect of verbal and visual feedback towards achievement in learning and retention the skills of forward roll, backward roll, hand stand snap down of secondays school grade 6, students of gymnastics unit
- Tez No: 189587
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLŞAD MİRZEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZETSÖZEL VE GÖRSEL DÖNÜTÜN, LKÖĞRET M 6. SINIF C MNAST KÜN TES NDEK ÖNE, GER YE VE AMUT TAKLA BECER LER NÖĞRENMEDE ER Ş YE VE KALICILIĞA ETK Sbrahim AKTAŞYüksek Lisans: Beden Eğitimi Öğretmenliği A.B.D.Tez Danışmanı: Yrd.Doç. Dr. Dilşad M RZEOĞLUEylül 2006, 200 sayfaBu araştırma, 6. sınıf beden eğitimi dersindeki cimnastik ünitesine ait önetakla, geriye takla ve amut takla becerilerinin öğrenilmesinde sözel öğretmen dönütüile görsel video dönütünün etkisini karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır.Araştırmaya, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Bolu ili Kıbrıscık ilçesindebir ilköğretim okulunun 6.sınıf öğrencileri katılmıştır. Araştırmaya, sözel dönütgrubunda 20 öğrenci (yaş(x)±ss=12.11±0.22), görsel dönüt grubunda 20 öğrenci(yaş(x)±ss=12±0) ve kontrol grubunda 20 öğrenci (yaş(x)±ss=12.04±0.22) olmaküzere toplam 60 öğrenci katılmıştır. Deneklerin 25'i erkek, 35'i kız öğrencidir.Verilerin toplanması için becerilere ait gözlem formları oluşturulurkenalanında uzman üç kişinin ve bir ölçme-değerlendirme uzmanının görüşü alınmıştır.Öğrencilerin öntest-sontest-kalıcılık performansları Sony marka video kameraylaçekilmiş ve alanında uzman üç gözlemci tarafından gözlem formları videodanizlenerek doldurulmuştur.Verilerin analizinde gözlemciler arası ve gruplar arası fark olup olmadığınıbelirlemek için Kruskall-Wallis H Testinden yararlanılmıştır. Grupların kendi içindegelişimlerini belirlemek için Wilcoxon şaretli Sıralar Testinden yararlanılmıştır.Beceriler ve gruplar arası farkları belirlemek için Mann-Whitney U Testikullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECT OF VERBAL AND VISUAL FEEDBACK TOWARDSACHIEVEMENT IN LEARNING AND RETENT ON THE SKILLS OFFORWARD ROLL, BACKWARD ROLL, HAND STAND SNAP DOWN OFSECONDAYS SCHOOL GRADE 6, STUDENTS OF GYMNASTICS UNITbrahim AKTAŞMA: Departmnet of Physical EducationSupervisor: Asst. Prof. Dilşad M RZEOĞLUSeptember 2006, Page:200The purpose of this study was to find out the effect of verbal teacher feedbackand visual video feedback in learning the skills of forward roll, backward roll andhand stand snap down which are taught in gymnastics lesson for the students ofphysical education of the 6th grade.Students of 6th grade from Kıbrıscık, one of the districts of Bolu, in 2005-2006 teaching calendar have participated in this study. In verbal feedback group ofthe study, there were 20 students (age(x)±ss=12.11±0.2), visual feedback groupstudents (age(x)±ss=12±0) and in control group 20 students (age(x)±ss=12.04±0.22),hence totally 60 students participated in this study. 25 of the participants weremales and 35 of them were females.While forming the observation files regarding the skills, three experts in therelated fields and one expert on measurement and evaluation were applied to get theirsuggestions in the process of data collection. Pretest-posttest - retentionperformances of the students were recorded in Sony video camera and observationforms were filled by the three observers who are experts in their field, watching onvideo. Kruskall-Wallis H was used in order to determine if there is differencebetween the groups and observers of the data analysis. Wilcoxon signed Lines testwas applied to determine the development of the groups among themselves. Mann-Whitney U Test was also applied to sort out the differences between the groups andthe skills.