Beden eğitimi derslerinde kullanılan farklı tür dönütlerin erişi, kalıcılık ve transfere etkisi
Effects of different feedback types on success, retention and transfer in physical education lessons.
- Tez No: 204158
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi derslerinde öğrenciye verilen farklı dönütlerin (sözel, görsel, sözel+görsel) erişi, kalıcılık ve transfere etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, 2007?2008 öğretim yılı bahar döneminde Kırıkkale Hüseyin Kahya Yatılı İlköğretim Okulu 8. sınıfta beden eğitimi dersi alan ve bazı değişkenler açısından benzer özellikler taşıyan dört gruptaki toplam 80 öğrenci ile araştırma yapılmıştır. Araştırmada ?Test ? İşlem - Test ? Ara - Test? deney deseni kullanılmıştır. Desende basketbol ünitesi ?sıçrayarak şut?, ?turnike? ve ?sektirmeli pas? konuları ele alınmıştır. Deney gruplarından birincisine sözel, ikincisine görsel, üçüncüsüne sözel+görsel dönüt verilerek, kontrol grubu olan dördüncü gruba ise dönüt verilmeden ders işlenmiştir. Verilerin toplanmasında bilişsel alan testi, devinişsel alan gözlem formları, duyuşsal alanda ise Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği II kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ortalama, standart sapma, ortanca değerleri hesaplanmış ve verilerin analizinde parametrik olmayan testlerden ?Kruskal Wallis Varyans Analizi? ve ?Mann Whitney U- Testi? uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre bilişsel alanda tüm grupların puanları arasında farklılık bulunmuştur. Devinişsel alanda basketbolda sıçrayarak şut, turnike ve sektirmeli pas konularında erişi bakımından deney gruplarının puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek, sözel+görsel dönüt alan grubun ise en yüksek, aynı şekilde kalıcılık bakımından incelendiğinde de, deney gruplarının puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek, sözel+görsel dönüt alan grubun ise en yüksek puana sahip olduğu bulunmuştur. Sıçrayarak şut konusunda deney ve kontrol gruplarının transfer puanları arasında anlamlı fark bulunduğu, bu farkın tüm deney grupları ile kontrol grubu arasındaki puan farklarından kaynaklandığı görülmektedir. Turnike konusunda deney ve kontrol gruplarının transfer puanları arasında anlamlı fark bulunduğu, bu farkın tüm deney grupları ile kontrol grubu arasında, sözel+görsel grupla sözel grup ve görsel gruptan kaynaklandığı görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının beden eğitimi dersine ilişkin tutum puanları arasında anlamlı fark bulunduğu, bu farkın sözel+görsel ve sözel dönüt alan grubun diğer gruplara göre puanlarının yüksek olmasından kaynaklandığı, en yüksek tutum puanına ise sözel+görsel dönüt alan grubun sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak tüm becerilerde erişi, kalıcılık ve transfer puanları açısından sözel+görsel dönüt alan grubun en yüksek puanlara sahip olduğu bulunmuştur. Beden eğitimi derslerinde dönüt kullanımının etkili olduğu ancak zor becerilerde görsel dönütün tek başına etkili olmadığı, görsel dönütle birlikte sözel dönütünde kullanılmasının en fazla etkiyi sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the effects of different feedback types (verbal, visual, verbal+visual), as applied to students in physical education lessons, on success, retention and transfer. This study was implemented in four groups, totally 80 students, who were similar with respect to different demographic variables and who took the physical education lesson in the 8th grade, spring semester of the 2007-2008 academic year, in Kırıkkale Hüseyin Kahya Primary Boarding School. ?Test ? Process - Test ? Break - Test? experimental design was used in this research. As an experimental pattern, ?jump shot, lay-up and bounce pass?, which were included in the basketball unit, were used. In experimental groups 1, 2, and 3, the lessons were done using verbal, visual, or verbal+visual feedback, respectively. No feedback was given in the last group, which served as the control. Observation forms in psycho-motor domain, cognitive domain test in cognitive domain, and Physical Education and Sport Attitude Scale II in affective domain were used to collect data. Mean, standard deviation, and median were calculated; Kruskal-Wallis Variance Analysis and Mann-Whitney U test were used in data analysis. Significant differences were determined between all groups in the cognitive domain. Jump shot, lay up and bounce pass scores of the experimental groups were higher than those of the control group in terms of both success and retention. The experimental group in which verbal+visual feedback was applied had the highest score in psycho-motor domain. There were significant differences between the transfer points of experimental groups and the control group with regard to both jump shot and lay up. These differences were derived from the scores taken in verbal+visual feedback group ? verbal group and verbal+visual feedback group ? visual group. Another significant difference was found between experimental groups and the control group regarding attitudes toward the physical education lesson. Groups in which verbal+visual and verbal feedbacks were applied had higher attitude scores than the others. The highest attitude score was seen in the verbal+visual feedback group. In conclusion, the verbal+visual feedback group achieved the highest points in success, retention and transfer. We can thus say that usage of feedback is absolutely effective in physical education lessons. Verbal+visual feedback is more effective than other feedback types, although visual feedback is not sufficient in skills with high difficulty level. It can also be said that usage of both verbal and visual feedback together provides the highest impact in physical education lessons.