Kozmetik sektöründe ambalajlamanın rolü ve önemi,parfüm üzerine geliştirilmiş örnek uygulama
The Role and importance of packaging in cosmetics sector,an application developed on parfume pattern
- Tez No: 189623
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ambalajın bilinen tanımlarının modern, müşteri yönlü pazarlama gereğiiletişim, mesaj taşıma yönünde değişim göstermesi bu sektörü dev halinegetirmiştir. Ambalajlama gerek işlevleri, gerek maliyetleri, gerek yönetim-planlama içindeki rolü nedeniyle bütünleşik yönetilmesi gereken bir karmahalini almıştır.Kozmetikte ise; her geçen gün vaad edilenlerin, beklentilerinarttırılmasını isteyen son kullanıcılar için üretilen ambalajlar, bu yöndegeliştirilen stratejiler adeta milyon dolarlarla ifade edilmekte ve şirketlerin enderin sırlarını oluşturmaktadır. Sektörün daralması, geçmiş yıllara kıyasladaha yavaş oranda büyümesi girişimcileri; az maliyetli, geri dönüşümlü bi okadar da estetik, fonksiyonel, dekoratif, stil sahibi ambalaj tasarımlarını keşfeitmiştir. Bu nedenle, kozmetik pazarlaması; diğer pazarlama dallarıyla veestetikle ilişkisi, ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gereken ögeleri ve buyönde geliştirilen stratejileriyle bir bütün olarak incelenmiştir.Bu tezde, kozmetikte ambalaj konusunda 34 yıldır KokuOrganizasyonunca gerçekleştirilen FİFİ ödülüne layık gösterilmek uluslararasışirketler için adeta bir moda marka, prestij timsali olma yolunda atılan dev biradım olması nedeniyle örnek uygulamam olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Commonly known definitions of packaging displayed a shift throughcommunication and transporting message as a need of being modern, customeroriented marketing that made the sector become a giant. Packaging gained aposition to be managed as an entegrated mix because of its functions, costs androle in management and planning.In cosmetics, packages produced for the endusers who are promised andhaving growing expectations; the strategies enhanced through this promise areexpressed with million dollars and make up the companies deepest secrets. Thesector?s narrowing, slower growing ratios compared with the past years forcedthe entrepreneurs explore solutions of less costed, recycled and besides aesthetic,functional, decorative and style having packaging designs. For this reason,cosmetics marketing is examined as a totality with its relationships betweenother marketing branches and aesthetics; the factors needed to be watched inpackaging design and the strategies developed through these points.İn this thesis, as a cosmetics packaging figure, the FİFİ Awards whichhave been arranged for 34 years by The Fragrance Foundation is selected as myexample implementation for the reason that being displayed as a nominee in thiscontest is considered to be a huge step as becoming a fashion brand and sign ofprestige for international companies.