İş doyumu ve örgütsel bağlılık: Özel sektörde bir uygulama
Job satisfaction and organizational comitmment: A application on private sector
  1. Tez No: 189624
  2. Yazar: SAKİT SMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Rekabetin hızla arttığı, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde örgütlerin budeğişime ayak uydurabilmesi ve daha verimli olabilmeleri nitelikli iş gücüne sahipolmanın yanında bu iş gücünün en iyi şekilde sevk ve idare edilmesine bağlıdır.İnsanlar yaşamlarının önemli bir kısmını büyük ve karmaşık örgütlerdeçalışarak geçirirler. Toplumun gereksinimleri doğrultusunda gelişen örgütlerinkarmaşık bir yapıya dönüşmesi, insan faktöründen kaynaklanan sorunların artmasınave bu sorunların incelenmesi zorunluluğu da beraberinde getirmiştir.Bu tezin temel amacı; iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi ortayakoymaktadır. Bu amaçla ilk iki bölümde genel olarak iş doyumu ve örgütsel bağlılıkkonuları literatür taramasıyla incelenmiş, üçüncü bölümde çalışmanın amacına yönelikolarak çalışanları üzerinde yürütülen uygulamayla iş doyumu ve örgütsel bağlılıkarasındaki ilişki incelenmiştir.Elde edilen veriler ışığında iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiortaya konulmuş, ayrıca çalışma yaşamında sıkça karşınıza çıkacak bu kavramlarınkişisel değişkenlerle ilişkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.i
Özet (Çeviri)
Today the competition is increasing and the technology is improving rapidlyand organizations? keeping abreast of this improvement and being more efficient isdepending on to have a qualified work force as well as to impel and manage suchwork force.Especially for the industrial societies, human beings spend their time byworking in huge and complex organization. Since the organizations that improve inthe direction of the needs of society, problems arising from the human factorincreased and must came into being for dealing with such problems.The main of this thesis work is to bring up the relationships between jobsatisfaction and organizational commitment by means of a research to be madeamong the personal working at Chemical and Textile Industry, both are importantorganizations in the private sector. Therefore, we dealt with the issue of jobsatisfaction and organizational commitment in general and by literature scanning inthe first two parts. And we looked into the relationship between job satisfaction andorganizational commitment.Under the light of obtained data, the relationship between job satisfaction andorganizational commitment has been brought up and it is concluded that, suchconcepts, which we meet frequently in the work life, had relationship betweenpersonal variantsii