Örgütsel bağlılığın iş doyumu üzerindeki etkileri ve özel sektörde bir uygulama
Organizational commitment and their effect on job satisfaction and practice on private market
- Tez No: 231353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılığı duygusal bağlılık, normatif bağlılık, devamlılık bağlılığı şeklinde üç boyuta ayırarak, boyutların birbirleriyle olan ilişkilerini ve özellikle de iş doyumu ile örgütsel bağlılığın farklı boyutları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla tasarlanan araştırma X fabrikasında çalışan 98 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Örgütsel bağlılık ve iş doyumlarını belirlemek üzere survey yöntemi ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Örgütsel bağlılık Meyer ve Allen tarafından tasarlanan 18 maddelik ölçek kullanılarak ölçülmüştür. Katılımcıların iş doyumlarını ölçmek için Brayfield ile Rothe tarafından tasarlanan 18 sorudan oluşan ölçek kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, Meyer ve Allen'nin üç boyutlu modeli doğrulanmıştır. Buna göre, örgütsel bağlılık; duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere üç boyuta ayrılmaktadır. Ayrıca bu üç boyut ile katılımcıların iş doyumları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özellikle, normatif ve duygusal bağlılığın katılımcıların iş doyumları üzerinde pozitif etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to divide organizational commitment into three dimensions as emotional commitment, normative commitment, continuity commitment the relations between each other and especially the relation between job satisfaction and different dimensions of organizational commitment. The planned research for realizing the purpose of the dissertation is applied on 98 personnel who work in X Company. Survey method and questionnaire technics are used to determine the organizational commitment and job satisfaction. Organizational commitment was measured using a 18 item instrument designed by Meyer and Allen. To assess the participants? job satisfaction, an 18 question scale developed by Brayfield and Rothe was used.In thıs reseacrh, Meyer and Allen?s three factor model was confirmed. According to this result, organizational commitment is divided into three dimensions as emotional, normative and continuity commitment. Besides, it is revealed that there are relations between these three dimensions and the job satisfaction of the participants. Especially, it is establish that normative and emotional commitment have positive effects on the job satisfaction of the participants.