Sağlık kuruluşlarında fizibilite: İzmir'de bir Geriatrik hastane kuruluş örneği
Feasibility studies in healthcare institutions: An example of Geriatric healthcare center establishment in İzmir
  1. Tez No: 189661
  2. Yazar: ERGUN KONAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER MENDERES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Geriatrics, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkemizde son yıllarda sağlık finansmanı politikalarındaki değişiklereparalel olarak, özel sektörün payı büyümekte, sağlığa yapılan yatırım miktar vesayısında artışlar yaşanmaktadır.Yeni bir sağlık kurumu kuruluşu sırasında, bilimsel yöntemlerinkullanımının getireceği yararlara dikkat çekmek, işletmenin gerek kuruluşdönemini hızla gerçekleştirmesi, gerek faaliyete geçtikten sonrakidönemlerdeki stratejik planlarını gerçekleştirebilmesi için başlangıçdöneminde hangi hazırlıkları yapması gerektiğini ortaya koymak, kuruluşunbaşlangıç ve faaliyet döneminde finansal zorluklarla karşılaşmaması içinihtiyaç duyacağı fon miktarı ve kaynaklarını saptayabilmek için bu çalışmagerçekleştirilmiştir.Çalışmada; Türkiye ve dünyadaki sağlık sistemi ve finansmanı ; örnekalınan çalışma bölgesinin demografik ve sosyoekonomik özellikleri, geriatrikyaş grubu özellikleri ekseninde incelenmiştir.Çalışmanın örnek aldığı geriatrik yaş grubu, tüm dünya ile birlikteülkemizde de giderek önem kazanmaktadır. Gerek yaşlı nüfusumuzun genelnüfusa oranındaki artış, gerekse yaşlı nüfusumuzun sayısal büyüklüğü ile, buyaş grubunun ihtiyaç duyduğu özel hizmetleri verebilecek kurumların sayı vekapasitesindeki yetersizlik çalışmada incelenmiş, bu gruba hizmetverilmesinin ekonomik olup olmadığı değerlendirilmiştir.Bu örnek bölge ve yaş grubuna hizmet verecek bir sağlık kuruluşununkuruluş ve işletmesi için gerekli olabilecek fizibilite raporu hazırlanmış vefinansal analizler yapılmış, fon ihtiyaçları raporlanmıştır.v
Özet (Çeviri)
Parallel to the recent changes in policies of financement of healthsystem in Turkey, the administrative portion of private sector tends toincrease while the number and depth of health investments rise as well.This study aims to attract attention on the benefits of using scientificmethods, to reveal the form of preliminary studies due to either thecorporation deals rapidly with the establishment period or builds the strategicplans for post-activity period at the timeline of initiation and to determine theamount and source of funds which will be needed by the corporation in caseof not to experience financial difficulties during the period of initiation andactivity.In the study, the system and financement of health through the Worldand Turkey; and the demographic and socioeconomic determinants of thesampled study area are investigated through the axis of the properties ofgeriatric age group.The importance of geriatric age group sampled in the study rises in ourcountry as does through the whole world. Either the increase of theproportion of geriatric population to the country population or the relationbetween the number of the geriatric population and the inadequency of thenumber and capacity of the corporations which obtain the special services forthis population are investigated and the economical consequences for servingthis age group are evaluated.The feasibility report for the establishment and administration of ahealth corporation which serves the sampled area and age group, is prepared,financial analyses are computed and fund needs are reported.vi