GAP bölgesinde kültürel yapı ve kadın profili
The culturel structure and woman profile in the GAP (Southeastern Anatolia Project) region
- Tez No: 189660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Anthropology, Folklore, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kültür, bir toplumun tüm yaşam biçimidir. Toplumların kültürünü belirleyentemel etmenler: coğrafi yapı, iklim, din, üretim biçimi, geçmiş yaşantı ve deneyimler veihtiyaçlardır. Her toplum, farklı kültürel yapıya sahip olduğu için, ihtiyaçlarını veyasorunlarını farklı davranış veya uygulamalarla çözmeye çalışır. Fakat, toplumlarıngeliştirdikleri bu çözüm yolları, ortaya çıktığı toplumla sınırlı kalmaz ve değişik yollarlabaşka toplumlara da yayılırlar.Bütün kültür öğeleri sürekli bir etkileşim içerisindedirler. Herhangi bir kültürelöğe diğerlerinden bağımsız olarak incelenemez. Bu nedenle bu çalışmada GAPbölgesindeki kültürel yapı, pek çok özelliğiyle incelenerek, bölgedeki yaşam biçimi ileilgili genel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmakta, ve bu çerçeve içerisinde çeşitlievlilik örnekleri bağlamında bölgedeki kadın statüsüne vurgu yapılmaktadır.Araştırmanın yöntemi ve kapsamı itibarıyla, bu çalışma sadece sosyolojik değil,aynı zamanda Bölge ile ilgili etnografik ve antropolojik bir çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Culture is the entire ways of living of a society. The basic determining elementsof the culture of a society are geographical structure, religion, climate, past ways ofliving, needs and form of production. Every society has a different culture, and therefore their needs and problems are solved in different ways. But this method of problem-solving does not remain with the developers only but spreads to other societies.All cultural elements are in continuous interaction. None can be examinedindependently. For this reason, in this research in order to a constitute generalframework about the GAP region (Southeastern Anatolia Region), has examined manyof elements of this society to show the various ways of life in the region and in a wideform in relation to different forms of marriages in the region through listening towomen stories in order to establish their statues in the region.This research makes sociological, anthropological and etnographic analysis ofcultural structure in Southeastern Anatolıa Region.