Enflasyon muhasebesi ve Türkiye'de uygulama imkanları
- Tez No: 37172
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ A. SEDEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Son yıllarda şiddetini gittikçe artıran enflasyon, işletme yönetiminin temel veri kaynağı olan muhasebe ve onun oluşturduğu mali tabloları büyük ölçüde etkilemektedir. Fiyatların sürekli değiştiği ekonomik koşullarda tarihi maliyetle re dayalı geleneksel muhasebenin ürettiği bilgiler ve sunduğu finansal tablolar ekenomik önemlerini yitirmektedir. Bu geleneksel değerleme yöntemlerinin para değerindeki değişmezliği varsayımının veya değişen para değerini dikkate almamasının bir sonucudur. Bu nedenle, fiyatların değiştiği koşullarda genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmamızdaki amacımız, enflasyonun işletmelerin muhasebe ve mali tablolar üzerindeki etkilerini inceledikten sonra, enflasyon muhasebesi konusundaki teorik gelişmeleri gözden geçirerek, enflasyon muhasebesinin Türkiye'de uygulanabilirliğini, bir muhasebe modeli çerçevesinde göstermektir. Bu amaca ulaşmak için Güç Sanayi ve Ticaret A. S. 'nin 1990-1991 ve 1992 yıllarına ait tarihi değerli bilanço ve gelir tabloları veri olarak alınarak (Aralık 1991 ve Aralık 1992 para değerlerine göre) Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebe Modeli 'ne göre düzeltilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation recently becoming more intense continuously has influenced the accounting which is the basic data source in management and the financial statement which is formed by accounting. In the economic conditions that prices always become different, information and financial statements which are formed by traditional historic-cost accounting have lost their economic value importance. This is the result of historic cost valuation methods supposing that money's worth is invariable or not taking into consideration the variability on money's worth. Consequently, in the conditions of variable prices, generally accepted accounting principles have remained insufficient. Our aim in this work, after examining the influences of inflation on companies accounting and financial statement is to go over the theoretical researches about inflation accounting and to indicate the applicability of inflation accounting in Turkey in the frame of a account i ng mode 1. To achieve this aim, general level of prices have been adjusted according to the account im model while using the balance sheets and the revenue accounts which cover the years of 1990-1991-1992 of Güç Sanayi ve Ticaret A. S. as to price worth in December 1991 and December 1992.