1980 sonrasında Türkiye'de muhafazakar kimliğin gelişimi ve siyasal partiler
Progress of conservatist identity in Turkey after 1980 and political parties
  1. Tez No: 189665
  2. Yazar: FERRUH ÖZDER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZETFransız htilali sonrasında siyasal düşünceler tarihinde yer edinmeye başlayanmuhafazakarlık, Aydınlanma ve Fransız Devrimi'nin ortaya çıkardığı rasyoneldüşünce biçimi eksenindeki köklü değişim hamlelerine karşıt bir tutum almıştır.Edmund Burke'ün Fransız Devrimi'ne getirdiği eleştiriler, muhafazakar düşüncegeleneği açısından en temel referans noktasını oluşturmuştur. Üzerinde kesin birgörüş birliği sağlanamayan muhafazakarlık kavramı, süreç içerisinde Anglo-Amerikan muhafazakarlığı ve Kıta Avrupası muhafazakarlığı olma üzere iki anakoldan ilerlemiştir.Gelenek, aile, din, otorite, düzen, pratik bilgi gibi kavramlar muhafazakarlığın temelözelliklerini anlama açısından anahtar kelime işlevini görmektedir.Dergah Dergisi etrafında başlangıç evresini yaşayan Türk muhafazakarlığı, önceleriBergson felsefesinin etkisi altında kalmıştır. Türk muhafazakarlığı, cumhuriyetinkılapları ile gelen aşırılığı eleştirirken, rejimle çatışmamış, gelenek, tarih, din gibialanlarda kendi hassasiyetini kültürel muhafazakarlık zemininde savunmuştur. Çokpartili yaşama geçişle birlikte, siyasal muhafazakarlığın etkileri de ortaya çıkmıştır.Sosyo-ekonomik açıdan ilerlerken geleneğin, ahlaki ve manevi değerlerinkorunması gerektiği düşüncesi, Türk muhafazakarlığının en önemliözelliklerindendir. Türkiye'de muhafazakarlığın toplumsal tabanı 1980 sonrasının içpolitik ortamı ve dış etkiler ışığında genişlemiştir.Türkiye'de siyasal muhafazakarlığın gerçek adresi merkez sağ partilerdir ancakmuhafazakarlık merkez sağ partilerde açık ideolojik tutum haline getirilmemiştir.Anavatan Partisi, farklı ideolojik eğilimleri tek potada eritmeye çalışırken, bueğilimleri genellikle muhafazakarlık ortak paydasında birleştirmiştir. Doğrul YolPartisi, Demokrat Parti-Adalet Partisi geleneğinin muhafazakar hassasiyetinikorumuş ancak muhafazakar damar Anavatan Partisi kadar belirgin olmamıştır.Adalet ve Kalkınma Partisi ise, muhafazakarlık kavramını ilk defa sistematik olarakparti kimliği haline getirmeye çalışması sebebiyle muhafazakarlık açısından biradım ileriye gitmiştir fakat ideolojik kimliğini parti dışı çevrelere kabul ettirmeaçısından yapısal sorunlarından tam olarak kurtulamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTConservatism that has started to take place in history of political ideas after FrenchRevolution, opposed radical change movements of axis of enlightenment period andFrench Revolution. Edmund Burke?s criticisms on French Revolution, has formedthe basic reference point in terms of tradition of conservatist idea. Concept ofconservatism that don?t bring definite agreement about, within the process has beenadvanced in two way named by American conservatism and Continental Europeanconcervatism.Concepts such as tradition, family, religion, authority, order and practicalknowladge perceive key word function in terms of understanding of basiccharacteristic of convervatism.Turkish conservatism that has lived establishment period around periodical ofDergah, has taken under the effect of Bergson Philosophy at the beginning. Turkishconservatism as criticizing excessiveness created by revolutions of Republic has notclashed with new regime and it defended its own sensitivity within the scope ofcultural conservatism that contained subjects such as tradition, literature, history andreligion. Along with passing the multi party system, effects of political conservatismhas also appeared.One of the most important characteristic of the Turkish conservatism is the idea ofthe protection of traditional, moral and spiritual values along with improvements onsocio-economic fields. In Turkey, social base of conservatism has enlarged in thelight of ahead of 1980?s internal political situation and external effects.Real addres of political conservatism in Turkey is central rightist parties butconservatism has not been clear ideological approach in central righist parties.Motherland Party, has strived to melt different ideological approaches in onecrucible and generally joined together that approaches at a common point ofconservatism. True Path Party, has protected the conservatist sensitivity ofDemocrat Party-Juctice Party tradition but conservatist tendency has not been clearas in Motherland Party. As for Justice and Development Party, it has taken one stepahead in terms of conservatism because of the reason that for the first time it hastried systematically to form concept of conservatism as a party identity but it has notgotten rid of structural problems in terms of acceptance of ideological identity to outof party circles.