Çoklu zeka kuramının ortaöğretim coğrafya dersi iklim ve bitki örtüsü konusunun işlenişinde kullanılmasına yönelik etkinlik örnekleri
The examples of activities, based on multiple intelligences theory can be used to teach climate and vegetations
  1. Tez No: 189666
  2. Yazar: MEHMET İRFAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
?Çoklu Zekâ Kuramının klim ve Bitki Örtüsü Konusunun islenisinde kullanılmasına yönelik Etkinlik örnekleri? adlı bu çalısma bes ana bölümden olusmaktadır.Birincisi genel egitim ve ögretim konuları,ikincisi cografya ögretimi ve cografyada ögretimindeki gelismeler, cografya ögretiminde en çok karsılasılan problemlerden kavram ögretimi ve algılama için yapılanlarla ilgili arastırmalar, üçüncüsü Çoklu Zekâ Kuramı ve uygulamaları, dördüncüsü ÇZK' na dayalı ortaögretim Cografya konularının islenisinde ögrenmeyi kolaylastırıcı yaklasımlarla iklim ve bitki örtüsü konularında etkinlik örnekleri olusturmak ,sonuç bölümünde ise arastırmanın genel degerlendirilmesi ve öneriler yer almaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde giris ve konuyu ele alıs yöntemi olarak arastırmanın problemi çalısmanın hazırlanma asamalarında varılmak istenen hedefler hakkında genel bilgiler yer almaktadır. kinci bölümde, Arastırmanın Kavramsal çerçevesi ile Cografya Ögretiminde Olgularda, cografya egitim ve ögretim programı incelenmis,Cografya dersinin genel amaçlarıyla ögretimde karsılasılan sorunlar dikkate alınmıstır.Yine bu bölümde Çoklu Zekâ Kuramı hakkında açıklayıcı bilgiler yer almaktadır. lgili Arastırmalara da bu bölümde deginilmistir. Üçüncü bölümde, yöntem kısmında arastırma modeli verilerin toplanması degerlendirilmesi gibi konulara yer verilmistir. Dördüncü bölüm;Bulgular ve Yorumdan olusmaktadır.Burada Çoklu Zekâ Kuramına dayalı, cografya ögretimi problemlerine çözümler önerilmis, derste islenis tarzı ve uygulamalara cevaplar aranmıstır.Çoklu Zekâ Kuramı çerçevesinde olusturulmus planlar ve etkinlik örnekleri tasarlanarak konu problem çözme ve bulus sentez yöntemiyle yaratıcı bir sekilde ele alınmıstır. Sonuç bölümünde ise yapılan arastırmada elde edilen çıkarımlar, yaratılan örnek uygulamalardan hareketle ortaya çıkan sonuçlar ve kuramın ortaögretim cografya ögretiminde uygulanmasıyla ilgili yapılabilecekler konusunda öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is ?The examples of activities,based on Multiple Intelligences Theory can be used to teach climate and vegetations?,and it consist of five main sections.The subjects of general education and teaching are dealt with in the very first section.The second section focuses on Geography teaching and developments / improvements in geography teaching which is one of the most problematic issues is also studied in the Second section.In the third section,there comes the multiple intelligences theory and its aplications.The approaches related to Multiple intelligences theory enable the learning process in geography teaching.These approaches as well as the example of activities in the subjects of ?climate and vegetation are included in the fourth section.In the last section,the general evaluation and suggestions take place. The introduction and the method of handling the subject and the goals that are aimed at have been stated in the first section. In the second section the Curriculum of geography has been examined within the conceptual aspect of this study and the problems encountered while teaching / learning geography have been taken into consideration.Relevant information and researches on multiple intelligences theory have also been mentioned in this section. The research pattern data is gathered and evaluated in the third section. The findings and the comments from the fourth section.Depending on the multiple intelligences theory,suggestions for problems in geography teaching have been listed and different ways of teaching and their aplications have been examined.Plans and activity examples have been creatively designed. The last section deals with the results of this study and the results of the created examples.There are suggestions how to apply this theory in teaching geography in secondary education.