Kamu bankalarının yeniden yapılandırma sürecinin personel rejimine etkileri
The Effect of restructuring public banks on personnel regime
- Tez No: 189671
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ SANCAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, İşletme, Banking, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZ ETDünyada başlıca ekonomik ve teknolojik değişimler organizasyonel değişimleri gereklikılmaktadır. Yoğun rekabetin geçerli olması, bilgi ve malzeme teknolojisindeki gelişmeler,telekominikasyon alanındaki yenilikler, organizasyonların yapı, sistem ve süreçlerini yenidenyapılandırmalarını kaçınılmaz hale getirmiştir, Bu çerçevede gelişen yeni akımlar doğrultusundakamu bankalarının da çağa uygun olarak yeniden yapılandırılmaları hatta bazı yazarlara göre artıközelleştirilmeleri gerektiği düşüncesi ifade edilmektedir.Dünyada gelişen ve değişen çalışma koşullarına kamu bankalarının uyum sağlayabilmesi içinçalışanlarına gerekli yatırımı yapmaları gerekmektedir. Kuşkusuz bu yatırımlar sadece çalışanlarınhizmet içi eğitim alması, çalışma koşullarının iyileştirilmesini veya ücretlerin artırılmasınıiçermemekte, söz konusu kurumlarda görev alanların kurum kültürünü edinmeleri ve çalıştıklarıkurumlara güvenmeleri de önem taşımaktadır.Kamu bankalarının yeniden yapılandırılarak özelleştirilmesine hazırlık amacıyla yapılan buçalışmaların sonuçları ileride uluslar arası finans kuruluşlarınca yeniden yapılandırılması veözelleştirilmesi doğrultusunda ülkemize baskı yapılan diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sözkonusu kuruluşlarda çalışmakta olan tüm kamu görevlileri için örnek teşkil edebilir.Çalışmamızda zaman içerisinde kamu banklarının özelleştirilmesine hazırlık amacıyla yenidenyapılandırılmaları için 2000 yılında yasallaştırılan 4603 sayılı yasada yapılan yasal değişimlerinkamu bankası çalışanlarının özlük haklarını nasıl değiştirdiği , verilen yargı kararlarının idareyi vedaha sonra yasamayı nasıl etkilediği, çıkarılan her yasal düzenlemeyle yapılan veya yapılmakistenen idari işlemler ve gelinen son aşama hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe basic economic and technologic changes in the world, maket he organizationalregulations required. The intensive competition, changes in information and materialtechnolgies, the innovations in telecommunication brought the necessary regulationsin structure system and process of organizations. In this frame, the need ofrestructuring and privatization were discussed by some authorities.Fort the adoptation of public banks to changing banks and varying workingconditions in the world, they need to make necessary investment for their staff.Surely, this investments should include not only in service education, theimprovement of working conditions and wages but also to make them trustingorganization and gain organization culture.The results of the studies which were made to prehare the public banks toprivatization by restructuring them, may be used by the international financefoundations fort he other public organizations and their staf.In our study, we will discuss the regulations made on 4603 laww which was madelawful in 2000, for privatization of publicbanks. By this laww, howw employee rights inpublic banks affected, the judgement decisions how affected management andlegilation and we will try to Express the final stage by legal regulations.