İşe iade davası ve sonuçları
The Consenquences and lawsuit of reangeging
  1. Tez No: 189692
  2. Yazar: MELİS FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POLAT SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans Projesiİşe İade Davası ve SonuçlarıMelis FİDANDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri EnstitüsüÖzel Hukuk Anabilim Dalıİş Hukuku Programıİşverenin iş sözleşmesini geçersiz şekilde feshetmesi ve bunun işçiüzerindeki olumsuz sonuçları İş Hukuku'nun en önemli sorunlarındandır. Bunedenle işçinin feshe karşı korunması ve iş ilişkisine süreklilik kazandırmakbunu yaparken de işletmenin varlığını korumak için kurallar getirilmiştir.Böylece hem iş sözleşmesinin keyfi olarak sona erdirilmesi önlenmeyeçalışılmış hem de işten çıkarma sonucu meydana çıkabilecek zararları telafiedici önlemler alınmıştır.İş Kanunu'nda, işe iade konusunda açılacak dava ve verilecekkararlarla ilgili kurallar özel olarak düzenlenmiştir. İş Kanunu'nundüzenlemesine göre, işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veyagösterilen sebebin geçerli olmadığını iddia ederek iş mahkemesinde davaaçabilir. Feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükü işverendedir. Ancakişçinin, feshin başka bir sebebe dayandığı iddiası var ise, bunu ispatlamaklayükümlüdür. Dava iki ay içinde sonuçlandırılır ve kararın temyizi halindeYargıtay'ın verdiği karar kesindir. Feshin geçersizliğine karar verilmesidurumunda, işçinin, işe başlamak için işverene başvurması gerekmektedir.Ancak işçinin başvurusuna rağmen, işverenin işçiyi işe başlatmamasıdurumunda, işveren, işçiye mahkemece belirlenecek tazminatı ödemekleyükümlü olacaktır. Ayrıca işveren, bunun dışında, kararın kesinleşmesinekadar çalışmadığı süre için, işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunanücret ve diğer hakları da ödeyecektir.Gerek 4773 sayılı kanun gerekse 4857 sayılı kanunla getirilendüzenlemeler ile İş Hukuku'nda, iş sözleşmelerinin feshi konusunda yeni birdönem açılsa da, uygulamada ve teoride, beraberinde bazı sorunları dagetirmiştir. Bu nedenle çalışmamızda, işe iade davası ve sonuçları, çoksayıdaki Yargıtay kararlarından ve bilimsel incelemelerden yararlanılarakaçıklanmıştır. Böylece işe iade davası ile ilgili yapılan düzenlemenin olumlu veolumsuz yönleri ile çözüm önerileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : 1) İş Güvencesi, 2) İşçiler, 3) İşveren, 4) İş Sözleşmesi,5) Fesih
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster Of Degree With ThesisThe Consequences And Lawsuit Of ReangegingMelis FIDANDokuz Eylül UniverstyInstitute Of Social SciencesProgram Of Job JusTermination of the employment contract from the Employer and itsnegatory result on the employee are the most important problem of LabourLaw. Therefore there are some regulations introduced for protection theemployee against the Termination and also bring in continuity the dealing andobtain the plant. In this way they provide against arbitrarily dissolve ofemployment contract and also provide recompense of the damages surfacedbecause of discharge.Make a decision and prosecute of labour Law. are special regulated. Inaccording to this Regulation the employee has right to prosecute in IndustrialRelations Court against the Termination or if he thinks taht the reason ınvalıt.The employer must prove the Termination. If the employee thinks theTermination consist another reason he must prove it. The case should beaccomplished within two months. The judgement of supreme court isabsolute. If the supreme Court invalidate the Termination the employee mustapply to the employer. If the employer does not engaged the employee inspiteof the judgement of supreme court then he must compensate the damageswith court order. Other than this the employer must pay to the employee allhis rights and furthest four months wages.The Regulation of Law numbered 4773 and 4857 open up a new periodof Termination the amployment contract in labour Law but it brought somecauses in theory and practically. In our study we explained the period forcommencing lawsuit for return to work, with numerous Judgements ofsupreme Court and disqisition. Thus we try to introduce the positive andnegatory ways of the commencing lawsuit for return to work .Key Words : 1. Job Assurance, 2. Employees, 3. Employer, 4. EmploymentContract, 5. Termination.