Türk İş Hukukunda iş güvencesi kapsamında fesih uslü, feshe itiraz ve feshin sonuçları
Termination procedure, objection to the decleration of termination and consequences of termination within the scope of job security provisions in the Turkish Labor Law
- Tez No: 207632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
?Türk İş Hukukunda İş Güvencesi Kapsamında Fesih Usulü, Feshe İtiraz ve Feshin Sonuçları? başlıklı bu yüksek lisans tezi, iş güvencesi kurumunu açıklamaya çalışmakla birlikte, iş güvencesini tüm boyutlarıyla ele alma iddiası taşımamaktadır. İş güvencesi başlıklı ilk bölümde, öncelikle iş güvencesi kavramı ve ardından bir işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanması için gerekli olan koşullar açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümün başlığı, ?İş Sözleşmesinin Feshinde Usul ve Feshe İtiraz? dır. Bu bölümün ilk paragrafında iş sözleşmesini feshetmek isteyen işverenin uyması gereken usul, ikinci paragrafında ise işverenin yapmış olduğu bu fesih işlemine ilişkin olarak işçinin feshe itiraz (dava açma) olanağı üzerinde durulmuştur. İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminin tebliğinden itibaren bir ay içinde işverenine feshin geçersizliği ve işe iade davası açacaktır. ?Feshin Sonuçları? başlıklı üçüncü bölümde, öncelikle mahkemenin feshi geçersiz sayması kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Mahkemenin feshin geçersizliğine karar vermesi durumunda işçi, kararın kendisine tebliğinden itibaren bir ay içinde işe başlamak üzere işverene başvurmak zorundadır. Başvurmadığı durumda fesih baştan itibaren geçerli bir fesih gibi hüküm ve sonuçlarını doğuracak, başvurması ise, feshi kural olarak hiç yapılmamış gibi kılacaktır. Böylelikle iş sözleşmesi baştan itibaren geçerli sayılacak ve işçi çalıştırılmadığı dönemin en çok dört aylık ücret ve diğer haklarını kazanacaktır. İşçinin başvurusuna rağmen işverenin başvurudan itibaren bir ay içinde işçiyi işe başlatmaması halinde ise, işveren işçiye dört-sekiz aylık ücreti tutarında bir tazminat ödemek durumunda kalacaktır. İşK. m. 21/son, geçersiz feshin parasal sonuçlarını mutlak emredici olarak düzenlemiş ve aksi yönde sözleşme hükümlerinin geçersiz olacağı belirtmiştir. Bu sebeple, tarafların bu hükümler üzerinde işçi lehine veya aleyhine herhangi bir değişiklik yapması mümkün olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Although this study aimed to describe the job security, it didn?t claim that it analyzed all provisions of job security. In the first chapter, which is named ?Job Security?, it is tried to explain the concept of job security and the stipulations of job security provisions which are needed for an employee to be utilized. The second chapter of this thesis is named ?Termination Procedure at the Labor Contract and Objection to the Decleration of Termination?. In this chapter, first of all, the procedure of the termination, which an employer has to comply with, is emphasized and then employee?s objection opportunity to the declaration of termination is given. The employee whose employment contract has been terminated is entitled to file a lawsuit before the labor court within one month following the notification of termination notice claiming that no reason was indicated in the termination notice or that the indicated reason was not a valid reason. The third chapter is named ?Consequences of Termination?. In this chapter, it?s tried to explain that the termination is invalidated by the trial. If the trial decided to invalidate the termination, the employee has to apply to the employer in order to begin with his previous job within ten days following the judgement?s notification. If the employee doesn?t apply to the job, the termination will be valid since the beginning of the termination. If the employee does, the termination is like as it has never been executed. At that time, the labor contract is accepted to be valid and the employee will take his maximum four month?s salary for his unworked period until the judgement?s last notification of the labor court. If the employer didn?t let the employee to begin with his previous job despite the employee?s apply to the employer for his job, the employer have to pay job security compensation which is about employee?s four to eight month?s salary. Consequently, since the job security provisions which are about invalid termination?s monetary consequences are mandatory, it is not possible to conclude agreements that do not comply with these provisions.