İş Hukukunda işe iade davaları ve uygulama sorunları
Reemployment lawsuit in Labour Law and practise problems
  1. Tez No: 263620
  2. Yazar: ZEYCAN ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP MAKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından geçerli veya haklı bir neden olmaksızın feshedilmesi ve bunun işçi üzerindeki olumsuz sonuçları İş Hukuku'nun en önemli sorunlarındandır. Bu nedenle işçinin feshe karşı korunması ve iş ilişkisine süreklilik kazandırmak, aynı zamanda işletmenin varlığını korumak için kurallar getirilmiştir. Böylece hem iş sözleşmesinin keyfi olarak sona erdirilmesi önlenmeye çalışılmış hem de işten çıkarma sonucu meydana çıkabilecek zararları telafi edici önlemler alınmıştır.4857 Sayılı İş Kanunu'na göre; iş güvencesinde yaralanma koşulları, iş sözleşmesinin feshinde usul ve şekil, fesih bildirimine itiraz ve sonuçları, mahkemeye başvuru, özellikle öğretide tartışmalara konu olan işe iade davasının niteliği konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yargılama usulü, mahkemenin vereceği kararlar, ispat yükü ve kanun yolları açıklanmıştır. Daha sonra geçersiz feshin sonuçları incelenmiş, işçinin başvurusu, bu başvuru üzerine işverenin işçiyi işe başlatıp başlatmaması, bunun hukuki sonuçları özellikle boşta geçen dört aylık ücret ve iş güvencesi tazminatı ayrıntılı olarak açıklanmış, işe iade davası ile ilgili yapılan düzenlemenin olumlu ve olumsuz yönleri ile çözüm önerileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Termination of the employment contract from the Employer and its negatory result on the employee are the most important problem of Labour Law. Therefore there are some regulations introduced for protection the employee against the Termination and also bring in continuity the dealing and obtain the plant. In this way they provide against arbitrarily dissolve of employment contract and also provide recompense of the damages surfaced because of discharge.In this case, the concept of job security, development of job security in international area were explained. According to Labour Law numbered 4857, the injury conditions at job security, the procedure and mode at contract annulment, appeal to annulment declaration and its results, appealing to the court and arbitration, especially the nature of restitution to work case that was subject matter of arguments were explained in detail. Also judging procedure, decisions of court, prof and appeal situation were explained. After that, the results of void annulment were examined; application of the worker, upon this application whether the employee starts the worker in business or not, juridical results of these, especially four-month wage during unemployment and job security compensation were clarified in detail