Avrupa Birliği'ndeki önemli zeytinyağı ihracatçıları ve Türkiye
Turkey and the main olive oil exporters in European Union
  1. Tez No: 189693
  2. Yazar: DEMET BAKIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1970'li yıllardan itibaren başlayan, zeytinyağının insan sağlığı üzerindekifaydalarının ortaya konulmasına yönelik bilimsel araştırmalar ve 1990'lı yıllardansonra özellikle kanser üzerindeki olumlu etkileri üzerine yapılan araştırma sonuçlarıneticesinde, 1990'lardan sonra, zeytinyağı bölgesel nitelikli bir ürün olmaktan çıkmış,üretim alanlarının dışında da önemli miktarlarda tüketilen bir yağ olmuştur. Bu dadünya zeytinyağı ticaretinin artması sonucunu doğurmuştur.Dünya zeytinyağı üretiminin neredeyse tamamı Akdeniz ülkeleri tarafındanyapılmaktadır. Dünya zeytinyağı üretim, tüketim, ihracat ve ithalat verileriincelendiğinde en fazla payı AB ülkelerinin aldığı görülmektedir. AB ülkeleri içerisindeözellikle talya, spanya ve Yunanistan dünya zeytinyağı piyasasında etkin durumdadır.Türkiye de bir Akdeniz ülkesi ve üretici bir ülke olmasına rağmen dünya zeytinyağıpiyasasından yeterince pay alamamaktadır.?Avrupa Birliği'ndeki Önemli Zeytinyağı hracatçıları ve Türkiye? adlı buaraştırmada, ilk olarak zeytin hakkında genel bilgiler verilerek zeytinyağının eldeedilmesi, tanımı, çeşitleri ve yararları açıklanmaktadır. kinci bölümde, zeytinyağınındünyadaki ve Avrupa Birliği'ndeki yeri incelenmiş ve bu doğrultuda dünyada ve AB'dezeytinyağı üretim, tüketim, ihracat ve ithalat değerleri ele alınarak yorumlanmıştır.Çalışmanın son bölümünde Türk zeytinyağı sektörü üretim, tüketim, dış ticaretve uygulanan politikalar açısından incelenmiş, talya, spanya ve Yunanistan zeytinyağısektörü ayrı ayrı ele alınarak, bu ülkelerin sektör içerisindeki yeri ortaya konulmuştur.Türkiye'nin sektörde söz sahibi olabilmesi için üretimden pazarlamaya eksikliklerine vezeytinyağında uygulanan politikaların yetersizliğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1970, scientists make a lot of research concerning the positive effect of oliveoil on health. And since 1990, they are working on olive oil?s preventive effect on cancer.Results of the researchs have proven that olive oil is very useful for health, and so, after1990?s the consumption of olive oil has increased rapidly all over the world. Thus, worldolive oil trade have expanded.World?s all olive oil production is almost made by the Mediterranean countries.When we investigate the world?s olive oil production, consumption, exportation veimportation values, we find out that EU is leader in olive oil sector. The leader countriesin EU are, Italy, Spain and Greece. Turkey is also a Mediterranean country and olive oilproducer but its share in olive oil sector is very low.In this research study entitled ?Turkey and the Main Olive Oil Exporters inEuropean Union?, firstly, general information approaches about olive and theproduction process of olive oil and the definition and utility of olive oil are explained. Inthe second section, the world and EU?s olive oil sector are investigated and world?s andEU?s olive oil production, consumption, exportation ve importation values arementioned.In the final section of this study, olive oil sector in Turkey concerning production,consumption, exportation and importation values and the policies which applied to theolive oil sector are expressed. Olive oil sector in Italy, Spain and Greece is investigatedseparately. Attracted attention on the Turkey?s works and policies which is unsufficientfrom the production and marketing phases of olive oil.