Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumu müdürlerinin karşılaştıkları yönetim hizmetleri sorunları
Management problems that the principals of secondary vocational and technical education institutions faced principals
  1. Tez No: 189711
  2. Yazar: FERİDUN SAKA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHATTİN ERGEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan okulları müdürleri, bir çok iş alanı ile uğraşmak ve pekçok sorunla başa çıkmak zorundadırlar. Bu alt sistemde görev yapan mesleki ve teknik ortaöğretim okul müdürleri, ?öğrenci hizmetleri?, ?personel hizmetleri?, ?eğitim-öğretim hizmetleri?, yönetsel ve genel hizmetler?, ?okul bütçesi ve işletmesi? boyutunda genel olarak sorunlarla karşılaşmak durumundadırlar. Bu sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin getirilmesi gerekliliği vardır. Bu araştırmanın amacı, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul müdürlerinin okullarının bağlı olduğu genel müdürlüklere göre yönetsel bağlamda karşılaştıkları yönetim sorunlarını saptamak, bu sorunlarla karşılaşma sıklığını ve görevlerini olumsuz etkileme düzeyini belirlemeyip dikkat çekmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmanın evrenini, Ankara İli, Büyükşehir sınırları içerisinde, 2005-2006 Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren resmi mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 62 okul müdürü oluşturmuştur. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu müdürlerden 57'sine ulaşılabilmiştir. 54 müdür anketi değerlendirmeye alınmıştır.Veriler, anket yoluyla elde edilmiştir. Ankette kişisel bilgilerin yanı sıra, sorun boyutlarına ilişkin toplam 131 soru sorulmuş ve beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler bilgisayara aktarılmış ve SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Okul müdürlerinin görüşleri arasında fark olup olmadığını bulmak için ttesti ve Tek Yönlü Varyans analizi kullanılmış ve Pearson Korelasyon Katsayısı uygulanmıştır. Varyans analizi sonuçlarına göre aralarında manidarlık bulunan grupların belirlenmesinde scheffe testinden yararlanılmıştır. Ankette yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim okulu müdürlerinin yönetim sorunlarına ilişkin konularda göreli olarak en fazla okul bütçesi alanında sorun yaşadığı, öğrenci hizmetlerinde, personel hizmetlerinde, eğitim-öğretim hizmetlerinde, yönetsel ve genel hizmetler konusunda orta düzeyde sorun yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Principals of secondary level vocational and technical education institutions have to deal many managerial responsibilities and problems and have to cope with them. The principals of vocational and technical secondary schools as working in these sub-system face problems generally in the area of ?student service?, ?personnel service?, ?teaching and learning service?, ?administrative service? and ?school finance management?. It is necessary to find out the types of problems they have encountered and suggest necessary advices in these areas. The aim of the research is to find out the management problems that vocational and technical secondary school principals faced related to the managerial process according to the directorates they are related to , the frequency of these problems, to take attention by not determining the negative influence level of their job and to develop necessary solutions for the problems. V The research population consisted of 62 principals of secondary educational institutions attached to the Directorate General of Technical Education for Boys, Directorate General of Technical Education for Girls and Directorate General Trade and Tourism Education related to Ministry of National Education during 2005-2006 academic year. Among the 62 principals only 57 schools principals were arrived as a research sample.54 principals have been evaluated. A self-administered questionnaire (A Five Scale Likert type ) was used to gather data. In the questionnaire, in addition to the personal questions, 131 questions related to the problems? dimensions were asked and a Five Scale Likert type has been used. The data gathered from the questionnaire were transferred to the computer and analysed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences). T -test and One Way ANOVA were applied to find out the differences between the ideas of school principals. According to the variance analysis results, Scheffe test has been used to determine the difference between the groups. As a result of the data analysis it has been found that the major problems that the school faced were in school finance and this area was rated as very important. Also school principals were facing some problems in the area of ?student service?, `?personnel service?, `?teaching and learning service? and `?administrative service?; but these problems were rated as medium.