Saça renk verme teknikleri ve uygulamaları I ve saça renk verme teknikleri ve uygulamaları II derslerinin içeriğine ilişkin görüşler
The opinions of the techniques of hair colouring and application I and the techniques of hair colouring and application II
- Tez No: 189710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BUDAK, PROF. DR. SERDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Clothing Industry, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu arastırmada belirlenen hedef grupların Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Ögretmenlik Programında yer alan ?Saça Renk Verme Teknikleri ve Uygulamaları I ve Saça Renk Verme Teknikleri ve Uygulamaları II? derslerinin içeriginde yer alması gereken konulara iliskin görüsleri saptamaya çalısılmıstır. Arastırma Ankara ili, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan 1. sınıf kuaför salonunda çalısan ustaların, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Ögretmenlik Programından mezun olmus Ankara, 0stanbul, 0zmir, Adana, Eskisehir, Antalya'da görev yapan Kuaförlük ve Cilt Bakımı Ögretmenlerinin ve Üniversitelerde Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Egitiminde görevli akademisyenlerin olmak üzere toplam 157 kisinin görüsü alınarak gerçeklestirilmistir. Arastırma, Tarama Modeline dayalı, Betimsel Arastırma Yöntemi ile yapılmıstır. Arastırmada kullanılan anket, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Ögretmenlik Programında yer alan ?Saça Renk Verme Teknikleri ve Uygulamaları I ve Saça Renk Verme Teknikleri ve Uygulamaları II? derslerinin içeriklerini belirlemek üzere arastırmacı tarafından hazırlanmıstır. Anketin hazırlanabilmesi için ustalar ve ögretmenlerden olusan rastgele belirlenmis 30 kisiyle ön görüsme yapılıp, uzman görüsü alınmıstır. Sonuçta 48 sorudan olusan anket hazırlanarak, ustalar, Ögretmenler ve akademisyenlerden olusan 157 kisiye uygulanmıstır. Ankette yer alan görüslerin frekans, yüzde (Ek 3-6) ve aritmetik ortalamaları (Tablo 6) bulunmustur. Akademisyenlerin sayısının az olması nedeniyle gruplar arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadıgının analizinde; akademisyenler ayrı bir grup olarak degil, ögretmenler grubunun içinde degerlendirilmistir. Anlamlılık tespiti için gruplar arasında Tek Yönlü Varyans Analizi (F Testi) kullanılmıstır. Varyans analizi sonucunda , ustalar ve ögretmen gruplarının görüsleri arasında anlamlı farklılık olup olmadıgının bulunması için t Testi kullanılmıstır. Tek Yönlü Varyans Analizi (F Testi) ve t Testi sonuçlarına göre; ustalar ve ögretmenlerden olusan grupların toplam 48 sorudan; 10'unda görüsleri arasında anlamlı bir farklılıgın oldugu ve 38 soru için gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadıgı görülmüstür. Arastırma sonucunda elde edilen veriler dogrultusunda sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının degerleri, tek yönlü varyans analizi (F Testi) ve t Testi sonuçları dikkate alınarak ?Saça Renk Verme Teknikleri ve Uygulamaları I ve Saça Renk Verme Teknikleri ve Uygulamaları II? dersleri için önerilen konular ve konu analizleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the opinions of identified sample groups on essential content of ?The Techniques of Hair Colouring and Application I and The Techniques of Hair Colouring and Application II? courses in Hair Dressing and Beauty Instructor Training Licence Programme. This study is conducted regarding the personal approaches of 157 panelist who are academicians at Gazi, Çukurova, Adnan Menderes and Ege Universities and expert professionals in Ankara (Çankaya and Yenimahalle districts and branch teachers at initral vocational schools in Ankara, 0stanbul, 0zmir, Adana, Eskisehir and Antalya cities. The study was done through descriptive research method based on scanning model. The questionnaire of the research was designed by the researcher so as to determine the contents of the courses of ?The Techniques of Hair Colouring and Application I and The Techniques of Hair Colouring and Application II?. In order to be able to prepare the questionnaire, total of randomly chosen 30 people composed of master professionals and instructors were interviewed initially and expert opinion was received. Consequently, a questionnaire of 48 questions was prepared and applied to 157 respondents comprising master professionals, instructors and academicians. The frequency, percentage and arithmetic average of the views in the study were calculated. Since the number of academicians are low, to determine if there is a significant difference between the groups; academicians are evaluated as a part of instructors group, not a separate group. One Directional Variance Analyse (F Test) was employed to determine significance. In case whether a significant difference occurs or not, in the group of master professionals and instructors, t Test is used. As a result of the One Directional Variance Analyse and t Test, the views of master professional and instructors groups differed significantly in 10 questions out of 48 and did not differed significantly in 38 questions. The arithmetic average of the data obtained as a result of this research has determined subjects and subject analysis for the courses of ?The Techniques of Hair Colouring and Application I and The Techniques of Hair Colouring and Application II? by taking account the One Directional Variance Analyse (F Test) and t Test results.