Bilgi toplumuna geçiş sürecinin Türkiye'de finansal piyasalar üzerine etkisi
Effects of transition process to knowledge society in Turkey's financial markets
  1. Tez No: 189714
  2. Yazar: TÜRKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi Toplumuna Geçiş SürecininTürkiye'de Finansal Piyasalar Üzerine EtkisiTürkan YILMAZDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri Enstitüsüİktisat Anabilim DalıGenel İktisat Programıİnsanlık tarihi, ilkel toplumdan sonra ilk önce tarım toplumu; ikinci olaraksanayi toplumu aşamasını yaşamış ve son olarak da bilginin üretimi ve kullanımınınyaygınlık kazandığı bilgi toplumu aşamasına ulaşmıştır. Fakat tüm ülkelerin aynı andaaynı aşamaya ulaştıklarını söylemek güçtür.Günümüzde, bazı toplumlar tarım toplumu özelliğini gösterirken bazı toplumlarda en ileri bilgi toplumu özelliklerini yansıtmaktadırlar. Ülkelerin bu farklı toplumsaldönüşüm süreçlerinin arkasında yatan en önemli nedenlerinden birisi, ortaya çıkanyenilikler ve bu yeniliklerin toplum tarafından özümsenme süresidir.Ortaya çıkan yeniliklerin uyguma alanlarından birisi de finansal piyasalardır.Çünkü finansal piyasalar, diğer piyasalar ile karşılaştırıldığında, işlemlerini yoğunluklayenilik ve bilgiye dayalı olarak gerçekleştirmekte; ve bilişim teknolojilerini yaygınlıklakullanmaktadırlar. Finansal işlemlerde bilişim teknolojilerinin, özellikle de internetinkullanılması, bir yandan finansal işlem bazında etkinliği arttırmakta, finansal işlem vehizmetlerin maliyetlerini azaltmakta, kâr imkânını arttırmakta, öte yandan buteknolojiler finansal yenilikleri beraberinde getirmektedir.ıvBu çalışmada, bilgi toplumuna geçiş sürecinde ortaya çıkan yenilik vegelişmelerin Türk finans piyasalarını ne yönde etkilediği araştırılmaktadır. Çalışmanınbulguları, yeniliklerin ve bilgi toplumuna geçiş sürecinin finansal piyasaları olumluyönde etkilediğini göstermektedir.v
Özet (Çeviri)
The Effects of Transition Process to Knowledge Societyin Turkey?s Financial MarketsTürkan YILMAZDokuz Eylul UniversityInstitute of Social SciencesDepartment of EconomicsAfter a stage of a primitive society, history of humanity has lived firstly a stage ofan agricultural society; secondly a stage of an industrial society and finally has reachedto a stage of a knowledge society, in which producing and using the knowledge hasbecame widespread. But it is difficult to say that all countries have reached to the samestage at the same time.Today while there are some countries which show the peculiarties of anagricultural society, also there are some countries which reflect the latest peculiarities ofa knowledge society. One of the most important reasons which lie behind of this socialtransformation stage are innovations and period of time that is needed for innovationsin order to be assimilated by society.One of the areas in which innovations are implicated is financial markets.Because in financial markets, compared to other markets, transactions are madeintensively according to innovation and knowledge; and informatics technologies areused widespreadly. Using informatics technologies, especially using internet in financialtransactions, increase efficiency in financial transactions, decrease the costs of financialtransactions and services, increase the opportunity of profit and from the other hand,these technologies bring financial innovations at the same time.vıIn this study, how innovations and developments effect Turkish financialmarkets, in the transition process to knowledge society is investigated. The researchoutcomes show that innovations and transition process to knowledge society effectfinancial markets positively.vıı