Piyano öğrencilerinin barok dönem süslemelerine ilişkin bilgi ve performans düzeylerinin saptanması
- Tez No: 189713
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, G.Ü.G.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Piyano V (G.M.Ö.301), Piyano VI (G.M.Ö.302), Piyano VII (G.M.Ö.401), ve Piyano VIII (G.M.Ö.402) derslerini alan piyano öğrencilerinin Barok Dönem eserlerinde karşılaştıkları süsleme işaret ve terimlerine ilişkin bilgi düzeylerini saptamaya, hem piyano eğitim programında yer alan Barok Dönem bestecilerinin ve eserlerinin tanınmasını sağlamaya, hem de bu eserlerdeki süsleme işaretlerinin yorumu ve açılımlarına ilişkin saptamalarla, piyano eğitimine katkıda bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, betimsel bir araştırma olup, ?kaynak tarama?, ve ?anket? yöntemleri ile hazırlanmıştır. Araştırmada, piyano eğitimi alan öğrencilerin Barok Dönem süsleme işaretlerini piyanoda yorumlarken karşılaştıkları sorunları tespit etmek için anket yöntemine başvurulmuş ve ulaşılan veriler tablolar ile ifade edilmiştir. Uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve sonuçlar yorumlanarak çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak; G.Ü.G.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda piyano derslerini alan öğrencilerin Barok Dönem süslemelerini seslendirme ile ilgili olarak bilgi eksikliği ve sorunları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the knowledge and performance levels of the students taking the courses Piano V-VI-VII-VIII in Barouque Period ornamentations, to recognize Barouque Period composers and their works, and to contribute piano education accordingly. This study is a descriptive research conducted through litetature review and questionnaire methods. A questionnaire was used to determine the diffuculties the students encounter in interpreting Barouque Period ornamentation signs, and the data was reflected through tables.