Özel finans kurumlarının vergilendirilmesi
Taxtation of special finance house
  1. Tez No: 189741
  2. Yazar: FAHRİ ÖZTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcına kadar uzanan ödünçleşme, ilk anda kişiler arasıolurken daha sonraları kurumlaşmış ve bankaların bir fonksiyonu, hatta en önemli birfonksiyonu halini almıştır.Bugünkü bankacılık müessesesinin temelleri, paranın ûcâdıyla atılmıştır. lkdönemlerde insanlığa hizmet maksadıyla ortaya çıkan bankalar, daha sonraları bütündinlerce yasaklanmış olan fâizi bünyelerine almakla asıl maksatlarındanuzaklaşmışlardır.Geleneksel bankaların faizle iştigal etmeleri Müslümanları alternatif faizsizbanka modelleri araştırmaya sevk etmiştir. Dünya genelinde 1955'li yıllarda ortayaatılan bu fikir planı 1960'lı yıllarda uygulamaya geçmiştir. slam dünyasındaki bugelişmeler Türkiye'de de etkisini göstermiş ilk Özel Finans Kurumu 1983 yılındakurulmuştur.Özel Finans Kurumları, diğer bankalar gibi fon toplama ve fon kullandırmafaaliyetleri yapmaktadırlar. Özel Finans Kurumları söz konusu bu işlemleri slamişartlara uygun, özellikle ticari faaliyetlerde bulunarak, kendine has yöntemlerle faizebulaşmadan gerçekleştirmektedirler.Bu tür faizsiz bankacılık işlemi yapan kurumların kurulmasıyla faizlibankalardan uzak duran Müslüman halkın elinde atıl halde bulunan paralarekonomiye kazandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Loaning of which roots reaches to the beginning of the history of mankind,firstly occurred among individuals, and later it became an institution and it alsobecame a structure of a bank, or the most basic structure of a bank.Today?s essentialsof banks came to exist with the invention of money. Founded to serve people inearlier periods of time they established, the banks went out of their main purpose asthey get the interest, which was banned by all religion systems, in their structure.When traditional banks had the interest in their structure, this forcedMuslims to look for alternative bank models out of interest. This idea was introducedin mid 1950s around the world and applied in 1960s. These developments in Worldof Islam showed an effect in Turkey and first special finance house was establishedin 1983.The Special Finance house, like banks, have their activities as collectingand distributing funds. Special Finance House execute these activities, especially, incommerce, in rules of Islam with no interest.As this type of slamic banking , money which was in the hands of Muslimpeople who abstain from banks that operate interest in their activities, gained ineconomy.