Vergi mevzuatı açısından bankalarla karşılaştırmalı olarak özel finans kurumları ve mevzuattaki değişikliklerin eğitim sürecinde değerlendirilesi
Private financial institutions with respect to banks from the perspective of tax regulations and evaluation of changes in regulations in education period
  1. Tez No: 159452
  2. Yazar: SERDAR KUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Finansal piyasalardaki değişim, Dünya' da iktisadi ve siyasal olarak farklılaşma yönünde zıt kutupların yaratıldığı İkinci Dünya Savaşı sonrasında görülmüştür. Dünyada yaşanan bu gelişmelere paralel olarak Türkiye'de özellikle 1980 sonrası yatırım araçları ve finansman yöntemlerinin çeşitlendirilmesi ile mali piyasalarda büyük bir değişim yaşanmıştır. Bu kapsamda bankacılık sektöründe de bankalara benzeyen, bankalara alternatif olabilecek kurumların kurulabilmesi amacıyla yasal düzenlemelere gidilmiş ve bu amaçla faizsiz bankacılık da denilen ve faizli bankacılığa bir alternatif olarak Özel Finans Kurumları kurulmuştur. Bu şekilde Özel Finans Kurumları, birçok alternatif finansman yöntemini bünyesinde barındırarak bankacılık sistemindeki yerini almıştır. Özel finans kurumlan da aynen bankalar gibi fon toplamakta, fon kullandırmakta, havale, EFT, transfer işlemleri yapmakta, çek, poliçe, emre muharrer senet düzenlemekte, kredi işlemleri yapmakta, teminat mektubu vermekte, ithalat- ihracat işlemleri gibi klasik bankacılık işlemleri yapmaktadır. Vergi mevzuatı açısından bakıldığında bankalar ile özel finans kurumlarının vergi yükümlülükleri ve sorumlulukları temelde aynı olmakla beraber aralarındaki en önemli farkı KDV mükellefiyeti oluşturmaktadır. Bununla beraber özel finans kurumlarının kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin BDDK tarafından düzenlenen, 20.09.2001 tarih ve 24529 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ve 5228 sayılı bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılması hakkındaki Kanunla yapılan düzenleme ile, özel finans kurumlarının vergilendirilmesinde köklü değişiklikler meydana gelmiş ve vergi mevzuatı açısından bankalar ile aralarındaki farklılık büyük ölçüde giderilmiştir. Yapılan düzenlemelerle vergisel açıdan bankalarla aralarında mevcut olan adaletsizlik de ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Changes in the financial markets are seen after World War II, when opposite poles is created in parallel to the differentiation economically and politically. In parallel to these world-wide developments, a huge change is experienced in Turkey in financial markets with variation of finance methods and investment media especially after 1980. In this concept, legal arrangements are made in order to establish institutions, which can alternate the banks within banking sector, and for this purpose, Special Financial Institutions are established as an alternative to the banking with interest, namely banking without interests. Consequently, Special Financial Institutions included several numbers of financing methods within its structure and obtain their role within banking sector. Special financial institutions are also collecting and facilitating funds, and performing wire transfer, EFT and transfer transactions, and issuing cheques, policies and promissory notes, performing credit transactions, tissuing letters of warranty and performing classical banking transactions, such as import & export transactions, just like banks. When considered in connection with tax regulations, although tax liabilities and obligations of banks and special financial institutions are basically same, most important difference between them is formed by VAT exemption. Besides, with the arrangement, performed by 5228 numbered Law on modifications of some tax laws and Directive, published on 20.09.2001 dated and 24529 numbered Official Gazette and issued by BDDK in connection with the establishments and activities of the special financial institutions, severe changes are occurred on taxation of special financial institutions and the difference between banks and them in connection with taxation regulations is mostly settled. Injustices between banks and them in connection with tax aspect are also removed with performed arrangements.