Borçlanma maliyetlerinin ulusal ve uluslararası standartlar açısından irdelenmesi
Researching borrowing costs by using national and international standarts
  1. Tez No: 189742
  2. Yazar: UĞUR YATAĞANBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Borçlanma maliyetleri işletmelerin belli bir ihtiyacını karşılamakamacıyla işletme dışı kaynaklardan sağladığı fonlar nedeniyle katlandığı faiz,komisyon veya kur farkı gibi giderlerdir. Bu tür giderlerin ne şekildemuhasebeleştirileceği ise, öncelikle varlığın niteliğine bağlı olmakla beraber,işletmenin tercihine göre değişebilmektedir. Yani işletme isterse bu türgiderleri varlık maliyetine ekleyebilir veya dönem gideri olarak finansaltablolarında gösterebilir. Genel olarak görülen durum ise, özellikli varlıklarailişkin borçlanma maliyetlerinin aktifleştirilmek suretiyle varlık maliyetineeklendiği, buna karşın üretilip satışa veya kullanıma hazır hale getirilmesi biryıldan az süren varlıklara ilişkin borçlanma maliyetlerinin ise dönem gideriolarak gelir tablosunda gösterildiğidir.Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesine ilişkin gerekülkemizde gerekse dünyada muhasebe standartları adı altında birçok standartvardır. Ülkemizde bu konuyla ilgili çalışmaları günümüzde Türkiye MuhasebeStandartları Kurulu(TMSK) yürütmektedir. Bu kurulun yayınlamış olduğustandart(TMS-23) ve Sermaye Piyasası Kurulu(SPK)'nun bu konuyla ilişkiliçıkartmış olduğu tebliğ, borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesikonusunda işletmelerin uyması gereken şartları ortaya koymaktadır. Bununlaberaber şunu da belirtmek gerekir ki TMS-23 ve SPK'nın bu konuyla ilgilitebliği, IAS-23'ün birebir çevirisidir.
Özet (Çeviri)
Researching Borrowing Costs By Using National And International StandartsUğur YATAĞANBABADokuz Eylül UniversityInstitue of Social SciencesAccounting and FinanceCosts of borrowing are the expenses like interest, commision orexchange rate differantial which the firm faces because of getting the sourcesfrom out of firm to cover some firm needs. Booking of the expenses like thatis priority connected to qualifying asset but the firm may choose theaccounting treatment about the costs of borrowing. Shortly the firm may addthat expenses inside asset or show its financial statements. But generally thefirms add the costs of borrowing connected qualifying asset inside asset andshow costs of borrowing connected to assets which are produced in a year onthe financial statements.There are many standarts about accounting of borrowing costs eitherin our country or around the world. That kind of works are executed byTürkiye Muhasebe Standartları Kurulu(TMSK) ın our country. The standart(TMS-23) which issued by this committee and the notification about thissubject which published by Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) indicate theconditions about booking of borrowing costs that firms have to use. Howeverıt must be said that, TMS-23 and SPK?s notification about this subject aretranslation of IAS-23.