Marka hakkkına saldırıdan doğan maddi ve manevi zararların tazmini
The Compensation of becoming from the agression to the right of mark
- Tez No: 189769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Marka bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini başka bir teşebüsün mal vehizmetlerinden ayırt eden işaretlerdir. Bir işaretin marka olarak tesciledilebilmesi için ayırt edici nitelik taşıması ve benzer biçimde ifade edilebilmesişarttır.Marka kendi simgesel gücünün yaratığı etkiyle kendisini diğer mal vehizmetlerden ayırır, tüketici markayı tanıyarak ürüne yönelir.KHK tescilli markanın , sahibinden izinsiz olarak kullanılmasınıyasaklamış kullanan kişi ve kişilere hukuki ve cezai yaptırımlar öngörmüştür.Bu tezimizde tescilli markaya tecavüzden kaynaklanan tazminat talepleriniKHK kapsamında incelemeye çalıştık.Markaya saldırıda bulunan kişi veya kişiler , hukuka aykırılığıgidermek ve marka hakkı sahibinin uğradığı zararı tazmin etmekleyükümlüdür. Saldırı halinde marka hakkı sahibi maddi ve manevizararlarının tazminini ve KHK da öngörülen itibar zararını talepedebilmektedir. Maddi zararın hesaplanmasında fiili zarar , yoksun kalınankazanç ayrı ayrı dikkate alınır Yoksun kalınan kar hesaplanırken KHK nınöngördüğü üç seçimlik haktan , alacaklının seçmiş olduğu yönteme görehesaplama yapılır. Genel tazminat prensibi ?tazminatın miktarı zararmiktarını geçemez? ilkesi marka hakkına saldırıdan doğan tazminathesaplamasında geçerli değildir. Tazminat hesaplanırken zarar görenin zararınıaşma pahasına da olsa saldırıda bulunanın elde etmesi muhtemel karıntamamına hükmedilebilir . Burada önemli olan, marka hakkı sahibi açısındankar kaybının veya haksız şekilde markayı kullanan açısından elde edilen haksızkazancın, saldırı fiili ile uygun illiyet bağı içerisinde değerlendirilebilipdeğerlendirilemeyeceğidir. Ayrıca yoksun kalınan kazanç hesaplanırkenmarkanın arzettiği ekonomik öneme göre münasip bir tazminat ilavesiyapılabilir.Tazminat miktarını yükseltmedeki amaç mümkün olduğuncakorumda etkinliği ve caydırıcılığı sağlamaktır.v
Özet (Çeviri)
A trademark is any sign which can distinguish the goods and services of onetrader from those of another. Any sign is to be registrable your trademark mustbe distinctive for the goods or services and similar identical to them. Atrademark is a badge of origin, used so that customers can recognize theproduct of a particular trader and they always want them.To priate a trademark has been prohibited and juridical and punitive sanctionshave been provided by the KHK (Decree Law). In our thesis, we attempted toanalyze/examine the unliquited damages which derived from trademarkinfringement.The person/persons who priate the trademark or attack the trademark in theforms prescribed in KHK (Decree Law),are statutorily obliged ( are liable ) tocompensate the injury of the trademark right and to right the contradiction tolaw. When the attack is in question, the owner of the trademark right can claimthe pecuniary and the general damages and also farthing (nominal) damagesprescribed in the KHK (Decree Law). While accounting the pecuniary damage,compensatory damage and the non-acquired profit (income) are taken intoconsideration separately. The non-acquired profit is accounted according to themethod chosen by the demander among the three choiced right prescribed bythe KHK (Decree Law). General Damage (compensation or reparations)Principle is that ?amount of a compensation does not exceed amount of injury?.This principle is not inoperative in accounting the compensation by attackingthe trademark right. While accounting the compensation, the person whoattacked will be acquired profit by the attack and this profit may be boughtaccording to KHK. Although this amount possibly exceed damages of injuredperson. An important issue is that owner of trademark right must be loss ofprofit because of the attack or whether unfair profit of person who attacked thetrademark Right is coherent remoteness connection by act of aggression.Furthermore, while accounting the non-acquired profit, coherent additionalvicompensation may be made according to economical significance of atrademark.vii