Marka hakkına tecavüz ve tecavüzden kaynaklanan hukuk davaları
Violation of trademark right and civil cases by reason of violation
- Tez No: 231040
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Eski çağlardan bu yana, mal ve hizmet üretenler, kendi mal ve hizmetlerini emsallerinin arasından ayırt etmek amacıyla kendilerine özgü ve benzersiz işaretler kullanma yolunu tercih etmişlerdir. Bugün marka olarak isimlendirdiğimiz bu işaretler günümüzde ticaret hayatının en önemli unsurları arasında yer almakta ve bazen teşebbüsün diğer tüm malvarlığından değerli olabilmektedir.Mal veya hizmet üreticileri için bu derece önem ve değere sahip markalar, bu özellikleri dolayısıyla suiistimal edilmekte ve hak sahibi olmayanlarca kendilerinden izinsiz olarak faydalanılabilmektedir. Sanayi Devrimi sonrasında malların seri üretiminin başlaması ve mal ve hizmet tüketiminin yaygınlık kazanmasıyla birlikte, üreticilerin markalarını koruma ihtiyaçları daha da artmıştır. İşte bu tehlikenin önüne geçebilmek amacıyla, özellikle 19. yüzyıldan bu yana, marka hakkı hem ulusal hem de uluslararası hukukların ilgilendiği ve düzenlediği konular arasında yer almaktadır. Ticaretin küresel boyut kazandığı günümüzde ise, markanın ticari faaliyet açısından ifade ettiği değer tartışmasızdır. Bu sebeple hukuk dünyası, marka hukuku konusunda küresel bir korumanın yollarını aramaktadır.Ülkemizde de marka hukukunu düzenleyen ve marka haklarının korunmasını sağlayan hukuki metinler dünya ile paralel olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmış, uluslar arası marka hukukuyla da bütünleşerek günümüze kadar gelmiştir.Bu çalışmada da, bahsedilen bu gelişmeye paralel olarak, marka hakkının korunması bağlamında, Türk hukukunda marka hakkına tecavüz halleri ve tecavüz durumunda marka hakkı sahibinin özel hukuka ilişkin talep hakları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From old ages, the producers of the goods and services prefer to use some unique symbols and signs in order to distinguish their products or services among the similar ones. These signs that we call ?trademark? today, are taking place among the most important factors of business trade and occasionally become more valuable then all other assets of the business enterprise.Trademarks, which are highly important and valuable for the producers of goods and services, are being abused and benefited without approval by the ones who hasn?t right to use them. After the industrial revolution, with arise of widespread of quantity production and consumption, the need of protection of producers for their trademarks have risen. And in order to eliminate the risk, especially from 19th century, trademark rights have became an important regulation area of national and international law systems. At the present day, in a global trade age, the value of trademark for commercial activities is unquestioning. For this reason, law systems all over the world are looking for the better ways of global protection about trademark law.The laws and the regulations which regulate trademark law and the protection of trademark rights in our country, has taken place in the law system since 19th century in parallel with the rest of the world and is still in process on integrating with international trademark law.With this study, in parallel with the development mentioned above, variations of violation of trademark rights and legal instruments of trademark right holder is tried to analyze.