Özel finans kurumlarının Türkiye'deki gelişim süreci ve bir uygulama
The Development of special bankig in Turkey and an application
- Tez No: 189771
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE TÜKENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans ProjesiÖzel Finans Kurumlarının Türkiye' Deki Gelişimi Ve Bir UygulamaMünire KONDAYDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsüİşletme Ana Bilim DalıFinansman ProgramıBu tez kapsamında faizsiz bankacılık ve Türkiye'deki Katılım Bankalarıincelenmiştir. Çalışma içerisinde faizsiz bankacılık kavramı Türkiye'deki gelişimi veuygulamalar dört bölüm olarak ele alınmıştır.İlk bölümde; bankacılık ile ilgili genel bir bilgi verilmiş, dünyada veTürkiye'de bankacılık sistemi anlatılmıştır. Türkiye'deki gelişim Cumhuriyet öncesive Cumhuriyet dönemi dönem olarak iki bölüme ayrılmıştır ve bu kapsamda bilgiaktarılmıştır.İkinci bölümde; faizsiz bankacılık kavramları, fon toplama yöntemleri, fonkullandırma yöntemleri anlatılmıştır. Ayrıca faizsiz bankacılığın dünyadaki veTürkiye'deki gelişimi de bu bölümde incelenmiştir.Üçüncü bölümde; Türkiye'de faizsiz bankacılık konusu detaylı olarakanlatılmıştır. Faizsiz bankacılık sisteminin gelişimine katkıda bulunan olaylar,kanunlar ve faizsiz bankacılık sisteminde yer alan kurumlar bu bölüme dahiledilmiştir. Katılım Bankaları, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, BankacılıkDenetleme ve Düzenleme Kurumu ve Tasarruf ve Mevduat Fonu hakkında bilgiverilmiştir. Bölüm içerisinde Katılım Bankalarının hizmetleri de ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde Türkiye'deki katılım bankaları genel yapılarıitibariyle tanıtılmıştır. Bu kapsamda kuruluşları, ortaklık yapıları, şube sayıları veürünleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bölüm içerisinde katılım bankalarınınmali tablolarına konsolide olarak yer verilmiştir.Anahtar kelimeleriÖzel Bankacılık, Finans, Gelişim
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Degree With ThesisThe Development of Special Banking in Turkey and an ApplicationMünire KondayDokuz Eylül Üniversitesiİnstitute of Social SciencesDepartment of FinanceIn this thesis, interest free banking and Participation Banks in Turkeyare examined. Within this application interest free banking concept,developments in Turkey and applications are discussed in four main sections.In the first section; information about general concepts in banking isgiven, banking system in the world and in Turkey is explained. Thedevelopment in Turkey is analyzed in two parts as Before Republic andRepublic and the information is given in that range.In the second section; interest free banking concept, fund collectionmethods and fund utilization methods are explained. Also, the development ofinterest free banking in the world and in Turkey is examined in that section.In the third section; interest free banking in Turkey is explained indetails. The events effecting the development of interest free banking in Turkey,laws, institutions in interest free banking system is included to that section.Information about Participation Banks, Turkish Participation BanksAssociation, Banking Regulation and Supervision Agency and Savings DepositFund is given. Also products and services of participation banks is examined.In the last section of the study; participation banks in Turkey isintroduced in general. In that concept; establishment dates, partnershipstructure, branches and products are explained. Also; in that sectionconsolidated financial tables are included.KeywordsSpecial banking, Finance, Development