İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin yaşadığı çatışmalar ve bu çatışmaların çözüm tratejilerinin sosyal yapılandırmacılık kuramına dayalı olarak incelenmesi
The conflicts of the 4th and 5th-year primary education students and the observation of the solution strategies for these conflicts based on social constructivist theory
  1. Tez No: 189776
  2. Yazar: MELTEM İLLEEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmanın Amacı: Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileriarasında yaşanan iletişim çatışmalarını ve bunların çözüm stratejilerini sosyalyapılandırmacılık kuramına dayalı olarak incelemektir.Örneklem: Araştırmada öğretmenlere yönelik anket uygulanırken tabakaörnekleme tekniği benimsenmiştir. Bu çerçevede araştırmanın yapılacağı okullartabakalandırılan okullardan basit tesadüfû örneklem tekniğine göre kuraylabelirlenmiştir. Öğrencilere yönelik ankette basit tesadüfû örneklem seçim tekniğinegöre seçilen okullardan uygulamaya izin veren öğretmenlerin sınıflarındakiöğrencilere uygulanmıştır.Veri Toplama Araçları: Bu araştırmada veriler, biri öğretmenlere diğeriöğrencilere yönelik olarak hazırlanan iki anket ve kişisel bilgi formları ile eldeedilmiştir.Bulgular: Araştırma sonucunda, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri arasında ensık yaşanılan çatışma türü %70 küsme, en az yaşanılan çatışma türü %29 dedikoduyapmadır. Öğrencilerin cinsiyeti ile çatışma türleri arasında farklılıklar saptanmıştır.Yüzdelik değerlerin cinsiyete göre dağılımında erkek öğrencilerin (%38), kızöğrencilere (%28) göre daha çok küfretme, kız öğrencilerin (%77), erkek öğrencilere(%63) göre daha fazla küsme davranışı gösterdikleri görülmüştür. Öğrencilerinsosyo-ekonomik düzey ve anasınıfı eğitimi alma durumu ile çatışma türleri arasındaanlamlı farklılık bulunmamıştır.Öğrenciler ile öğretmenlerin çatışma türlerine ilişkin görüşlerinde anlamlıfarklılık bulunmuştur. Öğretmen görüşlerine göre, öğrenciler yoğun olarak fizikselşiddet, sözel şiddet ve ahlaki değerlerle ilgili çatışmalar yaşamaktadırlar. Öğrencilerkişiler arası çatışmalar ve iletişim çatışmaları üzerinde yoğunluk göstermişlerdir.Öğrencilerin cinsiyetleri ile yaşadıkları çatışmaları çözme strateji ve taktikleriarasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bulgulara göre kız öğrencilerin çatışmalarınıkarşılıklı konuşup, anlaşıp özür dileyerek çözme yolunu erkek öğrencilere oranladaha sık kullandıklarını ve empati yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu, erkeköğrencilerin ise çatışmalarını çözmek için kız öğrencilere oranla yıkıcı stratejileridaha sıklıkla kullandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Aim of Research: The aim of this study to examine communicationconflicts and their conflict resolution strategies between 4. and 5. class students inprimary schools based on social constructivism theory.Sampling: As the questionnaires are applying to the teachers, stratifiedsampling technique is appropriated in this view, the research used stratified isdetermined according to random sampling from stratified schools by conscription.Questionnaire for students are applied to students in selected schools givenpermission by their according to random sampling.Devices of Data Collection: In this study, data is acquired by applying twoquestionnaires for teachers and students and individual data forms.Findings: At the and of the research, between 4. and 5. class students, themost frequent living disagreement type is % 70 sulk and the least livingdisagreement type is gossip. It is established that there are differences betweenstudents? sex and disagreement types.There are meaningful differences between teachers? and students? opinionsdisagreement types. In view of teachers, students? intents disagreement related to livephysical verbal violence and moral values. According to students, students livegenerally interpersonal disagreements and communication disagreement.There are meaningful differences between disagreement solutions strategiesand tactics by sex of the students. Female students often use the mutual speaking andapologies to solve disagreements. For this reason their empathy ability is moredeveloped than male students. Male students often use destructive strategies to solvethe disagreements.