Türkiye' deki grafik sanat eğitimi ile Amerika' daki grafik sanat eğitiminin karşılaştırılması
A comparison of graphic design education in Turkey and the United States
- Tez No: 189789
- Danışmanlar: PROF. YÜKSEL USLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
?Türkiye' deki Grafik Sanat Eğitimi ile Amerika' daki Grafik SanatEğitiminin Karşılaştırılması? isimli araştırmanın konusu, görsel iletişim sanatıolan grafik tasarımın çağdaş formlarda, teknololoji ve çağın getirdiklerine ayakuyduracak eğitim programının Türkiye' de ve A.B.D' de ders programlarınınve içeriklerinin araştırılması ve farklılıklarının ortaya çıkarılmasıdır.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde grafik tasarımeğitimi genel anlamda tanımlanırken, gelişim süreci içinde geçirdiği aşamalarve günümüzdeki önemi ele alınmıştır. Grafik tasarım ve sanat eğitimine de bubölümde yer verilmiştir.kinci bölümde, Grafik Tasarım Eğitiminin dünyada, A.B.D' de ve Türkiye' degelişiminden söz edilmektedir. Daha sonra A.B.D ve Türkiye' de grafiktasarım eğitimi örnekleri ile ele alınmıştır. Bu bölümün son kısmında A.B.D veTürkiye' de grafik tasarım eğitimi örneklerinin karşılaştırılması ve farklılıklarıüzerinde durulmuştur. Türkiye' deki Grafik Sanat Eğitimi veren üniversitelerinprogramlarının uygulamaları biraz farklılık gösterse de ülkeler arasındakifarklılıklar düşünüldüğünde bunun çok büyük bir fark olmadığıanlaşılmaktadır. Tamamen olmasa da bir kısmı farklı yöntemlerle işlenengrafik sanat eğitimi dersleri A.B.D' de grafik tasarım okumak isteyenöğrencilere sunduğu farklı sanat eğitimi yaklaşımı ve uygulamaları ilegünümüzde göz önüne alınması gereken ve üzerinde araştırma yapılmasıgereken bir ülke yapmıştır.Üçüncü bölümde ise grafik tasarım türleri ve grafik tasarımın geleceğihakkında görüşlerde bulunulmaktadır. Grafik tasarımda güncel bir bilgi ,çağdaş formlarda , teknoloji ve uygun analatım biçimi ile sunulmalıdır. Görselsanatların içinde yer alan grafik tasarım eğitimi bir yaşam boyu sürer. Sürekliyaşanan gelişim ve değişimler beraberinde sürekli fikri ve teknolojikyenilenmeyi gerektirir.Bu bağlamda grafik tasarım eğitimine duyulan gereklilik, ihtiyaçlar vetasarımcının işlevleri saptanmıştır..
Özet (Çeviri)
The aim of this research project, `A Comparison of Graphic DesignEducation in Turkey and the United States?, is to examine the Graphicseducation programs, which have to be in modern forms and in accordance tothe needs of today?s world, in the named countries and to exemplify thedifferences between them.The project consists of 3 chapters. The first chapter covers what graphicdesign education is, the stages of its advancement and its importance today.The graphic design and art education is also covered in this section.The second chapter is about the development of Graphic DesignEducation on the world, in the United States and in Turkey. Then examples ofgraphic design in educations will be discussed. Finally examples of Turkishgraphic design education and those of America will be compared and theirdifferences discussed. Even though the ways in which universities in Turkeythat offer graphic design programs administer their programs may appeardifferent, if these differences are considered on the international scale it isunderstood that these differences are minimal. Although not very completesome lessons in graphic arts are being given in different methods; it isnecessary to present students who want to study graphic design as a differentapproach to art education, and research needs to be done which considers itspractices.The third section, however, considers the kinds of graphic design andgives some ideas about the future of graphic design. Graphic design must to bepresented with a proper form of expression as current knowledge in modernforms and technology. As a part of visual arts, graphic design educationcontinues for a lifetime, developments and changes are being experienced dueto continuous innovations in ideas and technology. In connection with this, ithas been determined in graphic design education that the needs and necessitieswhich are felt is the function of a designer.