Çocuk kitapları resimlemede karakter yaratma
Creating character in illustrated child books
- Tez No: 189790
- Danışmanlar: PROF. YÜKSEL USLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
?Çocuk Kitapları Resimlemede Karakter Yaratma? isimli araştırmanınkonusu, çocuk kitapları illüstrasyonlardaki karakterlerin yaratılırken,illüstrasyon sanatçısının nasıl bir yol izlenmesi gerektiğidir. Bu konuyla ilgiliolarak karakter yaratma, ünlü masal karakterleri incelenerek özgün bir?Keloğlan Karakteri? denemesidir.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde illüstrasyonsanatı genel anlamda tanımlanırken, gelişim süreci içinde geçirdiği aşamalarele alınmıştır. llüstrasyonun yazılı kaynaklardaki işlevi ve evrimine de bubölümde yer verilmiştir.kinci bölümde, çocuk kitaplarının tanımı, çocuk ve kitap ilişkisikonusu içinde 0-6 yaş çocuğun kitaplara olan ilgisi ve bununla birlikte 7-11yaş çocuğun kitaplara olan ilgisinden söz edilmektedir. Daha sonra çocukkitaplarının evrimi konusu içinde dünyada resimli çocuk kitapları evrimi veTürkiye'de resimli çocuk kitapları evrimi olarak ele alınmıştır. Bu bölümünson kısmında illüstrasyon ve çocuk kitabı ilişkisi bağlamı üzerindedurulmuştur.Üçüncü bölümde ise çocuk kitapları resimlerinde karakter nedir?sorusunun yanıtları bulunmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte ünlü karakterleryabancı ve yerli olmak üzere iki bölümde incelenerek farklı illüstrasyonsanatçılarının resimlediği karakterler hakkında eleştirilerde bulunulmaktadır.Daha sonra karakter yaratmanın önemi kısmında illüstrasyon sanatçısına yolgösterebilecek karakter özelliklerinin ayrıntılarına değinilmektedir. Görselaçıdan karakter yaratma teknikleri ve örnekleri ise resimlenecek sahneninseçiminden karakter eskiz aşaması, teknik seçimine ve renk seçiminden,kompozisyon bütününe kadar ele alınmıştır. Bu bağlamda özgün illüstrasyonkarakterlerindeduyulan gereklilik ve tasarımcının işlevleri saptanmıştır. Daha sonraki kısımdaaraştırmanın amacı ?Çocuk Kitapları Resimlemede Karakter Yaratma?doğrultusunda ?Keloğlan Masalları? için ?Keloğlan Karakteri? yaratılmasıaşamasını içermektedir. Yapılan araştırmada ?Keloğlan karakteri? araştırmadaönemle üzerinde durulan özellikler göz önünde alınarak resimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of ?Creating Character in Child Books? is what kind ofroad must be followed by the artist while the characters are created inillsutrations of child books. To create a character while becoming related withthis subject is an essay of ?Keloğlan Character? by scrutinizing famous talecharacters.Investigation comprised from three chapters. In the first chapter; whilethe illustration art is defined, phases in the development process are taken up.The evaulation and function of the illustration at the written sources are givenin this chapter.In the second chapter, the defination of Child Books, the interest of 0-6year old children to books inside the subject ?Child and Book Relation?, inadditon to this; the interest of 7-11 year old children to books are mentioned.Afterwards, evaulation of illustrated child books in the world and Turkey arealso taken up inside the subject of evaluation of Child Books. At the end of thischapter, relation between the illustration and child books are emphasized.In the third chapter, answer of the question ?what is character inCharacter Subject? is tried to find. However; famous characters areinvestigated in two chapters as local and foreign ones and some criticism aremade for the characters which are illustrated by different illustration artists.After this, it?s touched on the details of character specialties which can beguide for the illustration artist in the character creation chapter. In the chapter?Samples and Techniques of Character Creation by visual angle?, charactersketch stage is mentioned from the selection of set, technique and colour to thewhole selection of composition. In this sense, functions of designers andrequirements of original illustration characters are determined. In the followingchapter, the aim of investigation includes the creation stage of ?KeloğlanCharacter? for ?Keloğlan Tales? in the direction of ?To create characters inillustration of child books?. ?Keloğlan character? is illustrated in derenceto the specialities of investigation which is most delibrated.