Resim-iş anabilim dallarında müze eğitiminin sanat tarihi, sanat eleştirisi ve ana sanat atölye uygulamalara etkisi
Influence of the museum education on the history of art, art criticism and main art studio practices in the departmant of painting of education faculty the
  1. Tez No: 189788
  2. Yazar: TAYLAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE HALIÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma; Türkiye'de Eğitim Fakültelerinde Resim- ş Anabilim Dallarında müzeeğitiminin sanat tarihi, sanat eleştirisi ve ana sanat atölye uygulamalarına etkisini literatürtarama, yapılmış organizasyonların sonuçlarının değerlendirilmesi ve öğrenci görüşlerininbelirlenmesi yöntemiyle hazırlanmıştır.lk bölümde sanat, eğitim, sanat eğitimi, müze ve müzecilik, müzelerin dünyada veTürkiye'de tarihsel gelişimleri, müze çeşitleri, müze ve eğitim, sanat tarihi, sanat eleştirisi veana sanat atölye uygulamaları konuları elen alınmış ve incelenmiştir.kinci bölümde ilgili yayın ve araştırmalar kapsamında müze ziyaretlerinin hazırlığı,uygulamaları ve değerlendirmeleri, örnek müze ziyareti ile yapılan uygulamalar ve sonuçları,uygulama ile ilgili öğrenci çalışmaları ve görüşlerinin yanı sıra örnek müze incelemesiyapılmıştır.Dördüncü bölümde ise müze eğitiminin sanat tarihi, sanat eleştirisi ve ana sanat atölyeuygulamaları derslerine olan etkisinin Resim-ş Eğitimi Öğrencilerinin görüşlerine dayalıolarak incelenmesi konulu nitel araştırma uygulanmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle çıkansonuçlar betimsel ve içerik analizi ile değerlendirilmiştir.Sonuç olarak Türkiye ve Dünya'daki müze eğitiminin gelişmeleri ,genel kavramlar ,uygulamalar ve nitel araştırma ile elde edilen sonuçlar ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research reveals the influence of Museum Education on the History of Art, theArt Criticism, and the Main Art studio Practices in the Painting Department of EducationFaculty, in Turkey by means of the consults of relevant literature, the evaluation of the resultsof evaluations of the organisations and the determination of student opinions.In the first part, the topics of art, the education, the education of art, museum ,museum and education, the history of Art, and Art Critism and the main art studio Practicesare investigated.In the second Part, the preparation, the application and the evaluation of the museumvisits, the application and the results with a sample of a visit to a museum, the studies andopinions of the students about the applications´, and finally the investigation of a sample ofmuseum are done in the context of the related publications and investigations.In the third part, the qualitative research, which is about the influence of museumeducation on the History of Art, Art Criticism, the lessons of main art studio practices,depending upon the opinions of the students of the Education of the Paintingis applied. Theresults of the qualitative research are evaluated by discriptive and cotent analyses.Finally, the developments of the Museum Education in Turkey and in the world areevaluated by means of general concepts, applications and the results of the qualitataviresearch.