Dünyada ve Türkiye'de lisans düzeyinde eğitim veren kurumların grafik tasarım programlarının karşılaştırılması
Comparison of graphic design programs of undergraduate education institutions in the world and in Turkey
- Tez No: 673548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çağdaş eğitim sisteminin önemli bir parçası olan yükseköğretim kurumlarının görevi, modern zamana ayak uydurarak toplumların gelişiminin bir parçası olan, kültürler arası etkileşimin sağlanmasına yardımcı olan, bilgiyi araştıran ve üreten bireyler yetiştirmektir. Bu bağlamda nitelikli eğitime odaklanan yükseköğretim kurumlarının zamanın ilerleyişi ile gelişimlerini de paralel olarak yükseltebilmeleri için eğitim programlarında belirli aralıklar ile düzenlemeler ve yenilikler yapmaları gerekmektedir. Bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Yeni Zelanda ve Türkiye'deki grafik tasarım eğitimi veren ve yabancı uyruklu öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversitelerin grafik tasarım eğitim programları yapısal, içerik ve uygulama özellikleri açısından incelenmiş; belirli başlıklar altında karşılaştırılmış ve uzmanların rehberliğinde öneriler sunulmuştur. Betimsel bir araştırma olan bu çalışmada elde edilen veriler doküman analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yurt dışı ve Türkiye'den seçilen üniversitelerin programlarında bazı farklılıklar belirlenmiştir. Kültürel ve ekonomik farklılıkların eğitim programlarına yansımasının yanı sıra modern araç gereçlerin ve stüdyo/atölye donanımlarının alınan eğitimin içeriğine etki etmekte olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye'de yurt dışı standardında grafik tasarım eğitimi vermek isteyen veya bu konuda araştırma yapmak isteyen kişi veya kurumlara bu araştırmanın yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The task of higher education institutions, which are an important part of the contemporary education system, is to train individuals who are a part of the development of societies by keeping up with modern times, helping to ensure intercultural interaction, researching and producing knowledge. In this context, higher education institutions focusing on quality education need to make arrangements and innovations in their education programs at regular intervals in order to increase their development in parallel with the progress of time. For this purpose, the graphic design education programs of the universities in the United States, England, New Zealand and Turkey, which are the most preferred by foreign students, were examined in terms of structural, content and application features, compared under certain headings and suggestions were made under the guidance of experts. The data obtained in this study, which is a descriptive research, were analyzed by document analysis method. According to the findings, some differences were determined in the programs of universities selected from abroad and in Turkey. It can be concluded that, in addition to the reflection of cultural and economic differences in the education programs, modern tools and studio/workshop equipment affect the content of the education received. It is thought that this research will help people or institutions who want to provide graphic design education in foreign standards in Turkey or who want to do research on this subject.