Millî Eğitim Bakanlığı çocuk kitapları dizisinin çocukların gelişimine katkısı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the children's book series of the Ministry of National Education in terms of its contribution to the development of children
  1. Tez No: 793075
  2. Yazar: SERVET BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocukların ilgi alanlarının kitaplardan teknolojik aletlere doğru kaydığı görülmektedir. Bu durumdan endişelenen ebeveynler de kitap okumanın önemini bildiklerinden çocuklarını nitelikli çocuk kitaplarıyla buluşturmak istemektedir. Çocuklara okutacağımız kitapları seçerken bakmamız gereken en önemli ölçütler, çocukların yaşı ve gelişim düzeyi olmalıdır. Çocuklar için kitap hazırlarken dikkat edilmesi gereken temel ilkelerinin başında ise çocukların bilişsel, duyuşsal, devinişsel, sanatsal ve ahlaki gelişimlerine katkı sağlamak gelmektedir. Fakat yayınevlerinin çocuk kitabı çıkarırken ekonomik kaygılar öne çıkmakta, bu da ya kitabın niteliğinden ödün verilmesine ya da yüksek fiyatları nedeniyle kitaplara erişimi zorlaştırmaktadır. Bu durumun farkında olan bilinçli ebeveynler ise ya kaliteli yayınevlerine ya da devlet denetiminde olan kurumsal yayınevlerine yönelmektedir. Türkiye'de eğitim öğretimle ilgili bütün ögelerin toplandığı çatı Millî Eğitim Bakanlığıdır. Bakanlığın bünyesinde bulunan Kültür Yayınları biriminde ise her yaşa hitap eden kitaplar çıkarılmaktadır. Bu çalışmada Kültür Yayınları biriminin yayınladığı seri halindeki çocuk dizisi kitapları doküman incelemesi tekniği kullanılarak, oluşturulan veri toplama araçlarıyla içerik ve resimleme açısından tek tek değerlendirilmiş; ulaşılan sonuçlara göre bazı kitapların karakter, konu, ileti ve illüstrasyon alanlarındaki eksikliklerine karşın Millî Eğitim Bakanlığı Kültür Yayınları biriminin yayımladığı seri halindeki kitapların karakter özellikleri bakımından çocukların karakterle özdeşim kurmasına uygun olduğu, konularının ve iletilerinin çocukların gelişimlerine katkı potansiyeli taşıdığı, dil ve anlatım özelliklerinin çocukların gelişim düzeyinde olduğu, kapak tasarımlarının çocukların gelişimlerine uygun ve dikkat çekici olduğu, kitap içi illüstrasyonların çocukların gelişimlerine uygun olduğu ve gelişimlerini desteklemeye katkı sağladığı görülmüş; bu sonuçlara bağlı olarak birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, it is seen that children's interests shift from books to technological tools. Parents, who are worried about this situation, because they know the importance of reading books, want to introduce their children to quality children's books. The most important criteria to consider when choosing the books to be read to children should be the age and developmental level of the children. One of the basic principles to be considered while preparing a book for children is to contribute to the cognitive, affective and psychomotor development of children. However, economic concerns come to the fore when publishing houses are publishing children's book, which either compromises the quality of the book or makes it difficult to access books due to their high prices. Conscious parents, who are aware of this situation, turn to either quality publishing houses or corporate publishing houses under the control of the state. The Ministry of National Education is the roof where all the elements related to education and training in Turkey are collected. In the Cultural Publications unit located within the ministry, books addressed to all ages are published. In this study, a series of children's series books published by cultural publications unit, document review and data collection tools that are created using a technique has been evaluated in terms of rendering content with the individual; the results achieved, according to the character of some books, subject, message, and despite the shortcomings in the areas of illustration, the Ministry of Education published the books in the series, the character of the cultural publications of the unit in terms of features it is appropriate to establish identification with the character of the children, topics and messages that it carries the potential to contribute to the development of the children, developmental characteristics of children of language and expression is at the level of cover is appropriate and interesting designs to the development of children, the development of the children of the illustrations for the book was in accordance with.