Hava sınıf okulları ve teknik eğitim merkezi komutanlığında görev yapan okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları
The instructional leadership behavior of school administrators working in the air services schools and technical center command
  1. Tez No: 189824
  2. Yazar: METE SİNAN SAYGINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
The general purpose of this research is to determine the opinions of theinstructors working in the Air Services Schools and Technical Training CenterCommand about the instructional leadership . In this research the opinions of theinstructors working in the Air Services Schools and Technical Training CenterCommand were determined and their expectations and needs were expressed.233 the Air Services Schools and Technical Training Center Commandpersonnel participated in this research. A 44-item likert type of scala was applied tothe participants in order to express their ideas about the instructional leadershipbehavior of school administrators. In the analyses of the research data average,standard deviation, frequency and percentage, t-test.and variance analysis (Scheffesignificance test) were used. SPSS packet program was used to get these data.Main findings are1. The perception level of the model group about the effectiveness of theinstructional behavior of school administrators is ?I agree? and ?I completelyagree?.2. There is not a significant variance between the perception level of the modelgroup about the effectiveness of the instructional leadership behavior and agevariant.3. The perception level of the model group about the effectiveness of theinstructional leadership behavior changes according to the ranks. The enlistedpersonnel can observe the instructional leadership behavior of theadministrators better than the officers.4. There is not a significant variance between the level of the model group aboutthe effectiveness of the insturctional leadership behavior and the professionalexperience variant.5. There is not a significant variance between the perception level of the modelgroup about the effectiveness of the instructional leadership behavior andgraduated school variant.6. There is not a significant variance between the perception level of the modelgroup about the effectiveness of the instructional leadership behavior andfinal graduated educational programs variant.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın genel amacı, Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim MerkeziKomutanlığı?na bağlı okullarda görev öğretmenlerin öğretimsel liderliğe aitgörüşlerinin saptanmasıdır. Yapılan bu araştırma ile Hava Sınıf Okulları ve TeknikEğitim Merkez Komutanlığı?nda görevli olan öğretmenlerin öğretimsel liderliğeilişkin görüşleri belirlenmiş, onların temel düzeydeki beklenti ve gereksinmeleriortaya konulmuştur.Araştırma, Hv.Snf.Ok ve Tek.Eğt.Mrk.K.lığına görev yapan 233 personelüzerinde yapılmıştır. Katılımcılara, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlikdavranışlarına ilişkin görüşlerini belirtebilmeleri amacıyla özel olarak geliştirilenlikert tipi 44 maddelik ölçek uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizindeortalama, standart sapma, frekans ve yüzde, t-testi, varyans analizi, (scheffeanlamlılık testi) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarakçözümlenmiştir.Araştırmada ulaşılan başlıca bulgular şöyledir:1. Örneklem grubunun, okul yöneticilerinin öğretimsel davranışlarınailişkin algı düzeyleri ?katılıyorum? ve ?tamamen katılıyorum? seviyesindedir.2. Örneklem grubunun, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlikdavranışlarına ilişkin algılama düzeyi ile yaş değişkeni arasında anlamlı bir farklılıkbulunmamıştır.3. Örneklem grubunun, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlikdavranışlarını algılama düzeyleri rütbeye göre farklılık göstermektedir. Astsubaylar,yöneticilerin öğretimsel liderlik davranışlarını subaylara göre daha üst düzeydealgılamaktadırlar.4. Örneklem grubunun, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlikdavranışlarını algılama düzeyleri ile mesleki deneyim değişkeni arasında anlamlı birfark bulunmamıştır.5. Örneklem grubunun, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlikdavranışlarına ilişkin algılama düzeyleri ile mezun oldukları okul değişkeni arasındaanlamlı bir fark bulunmamıştır.6. Örneklem grubunun, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlikdavranışlarını algılama düzeyleri ile en son bitirilen eğitim programları değişkeniarasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.