Türkiye'de tarih öğretiminde aktif yöntemin uygulanışı
History in education active method of aplication using in Turkey
  1. Tez No: 189841
  2. Yazar: GÜLAY YALAVUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemizde tarih öğretimi evrensel düzeyi yakalamak zorunda olup; dün-ya tarihçiliğinin ve onun uygulama alanı sayılan tarih öğretiminin geliştirdiğiçağdaş yaklaşımların ne olduklarını bilmek ve bunlara katkıda bulunmak, eleş-tirel gözle bakmak, yeni yorumlar getirmek zorundadır.Türkiye'de tarih öğretiminin en belirgin sorunları tarih öğretiminde çe-şitli öğretim yöntemlerinin kullanılmıyor olması; araştırıcılarla öğrenci arasın-da, kitaplarla okuyucu arasında, önemli işlev yüklenmesi gereken uzmanların,uygulayıcı ve öğreticilerin yetiştirilememiş olması ve ezberci yaklaşımdır.Öğrenme-öğretme sürecinde güdülenme oldukça önemli bir yere sahip-tir. Bu durum tarih dersleri için de geçerli olup, 1993 yılında Prof.Dr.KamileÜn Açıkgöz'ün eğitim programları ve öğretim ana bilim dalı 3.sınıf öğrencile-riyle başarı ve başarısızlık üzerine yapmış olduğu bir çalışmasında, öğrencilerin başarısız oldukları dersin tarih olduğunu belirtmiştir. Bu araştırmasındabaşarısızlık nedenleri ile ilgili şu saptamaları yapmıştır.?Ezber derslerinden nefret ediyorum.??Gelecekte bana hiç yararı olmayacağına inanıyorum.??Dersten nefret ettiğimden doğru dürüst ve planlı çalışamam.??Tarihi sevmiyorum ve dersleri sıkıcı geçiyor.??Düşünmeden çok ezberlemeyi gerektiriyor.?Bu açıklamaların sonucu olarak tarih derslerinin ezbere dayalı olarakişlenmesinin öğrenci güdüsünü olumsuz yönde etkilemektedir.Tarih öğretiminde bireylerin eğitsel süreçlere etkin katılımı özendirile-rek, eleştirisel düşünme ile araştırma becerisini geliştirecek bir sistemin (aktiföğrenme) uygulanması ile ayrıca tarih derslerini sevmeleri için tartışma, örnekolay çözümleme, rol oynama, ekip çalışması gibi yöntemlerin kullanılması ge-rekmektedir.Bu durumda öğrenciler aktif olacaktır. Öğretmenin sınıfta anlattığınıezberleyen bir kişi olmaktan çıkarak; oyunlarla, tartışmalarla, eleştirisel değer-lendirmelerle, grafikler, haritalar yaparak, değişik kaynaklar kullanarak, tarihyazarak aktif öğrenmeyi gerçekleştirecektir.
Özet (Çeviri)
It has to know what the world history and teaching history, which is ac-cepted as the application area of world history improved contemporary ap-proaches, has to contribute than, has to see with criticism and has to bring newapproaches. The most considerable problems of the teaching history in Turkeycan be summarized as follows:The new teaching methods are not applied.-The teachers, experts who have the important, roles between researchersand students, books and readers, are not trained enough.Memorization approach.The motivation has an important role through the teaching-learningprocess. This is also true for the history lessons. The study done by Prof. KamileÜn Açıkgöz in 1993 showed that the lesson in which most of students are an un-successful is History. Prof . Kamile Ün Açıkgöz has determined the followingfactors for this result:?I hate the lessons which require memorization.?-?I believe that history lesson is an useful in future.?-?I can?t study history, because I hate it.?-?I don?t like history and the lessons are very baring.?-?The history necessitates memorization more than thinking.?-In the history teaching, we need to apply a new system (active learning)which encourages the students look much more roles during the teaching proc-ess and improves the students learning capabilities. In addition, we need to usesome methods such as discussion, solving sample events, playing roles, teamwork, so the students like the history. In such cases, the students will be moreactive. In this system, the students don?t have to memory all things talked by theteacher. They make the active learning by playing games, doing discussions,approaching whit criticism, drawing mops, using different sources, writing his-tory.