İlköğretim fen bilgisi eğitiminde kavram haritaları ile verilen bilişsel desteğin başarıya, hatırda tutmaya ve fen bilgisi dersine ilişkin tutuma etkisi
The effect of cognitive support given by concept mapping on achievement, retention and attitude in primary science education
- Tez No: 189840
- Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN KESERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eğitim ve öğretimin başarıya ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biri de anlamlıöğrenmenin gerçekleşmesidir. Zihinde anlamlı bir şekilde yapılandırılmadan öğrenilen bilgilerkısa bir süre sonra unutulmakta ve bir daha kullanılmamaktadırlar. Anlamlı öğrenmeyisağlayan en etkili öğretim araçlarından biri de kavram haritalarıdır.Bu yüksek lisans tezinin genel amacı ilköğretim fen bilgisi öğretiminde kavramharitalarının etkin kullanımı ile öğretme ve öğrenme sürecini desteklemek, zenginleştirmek vegenişletmek ve fen bilgisi derslerinde kavram haritaları kullanımını öğrencilerin başarıları,fene yönelik tutumları ve öğretilen bilgilerin akılda kalıcılığı açısından değerlendirmektir.Araştırma 2005-2006 öğretim dönemi 1. yarıyılda İzmir ilinde bulunan birilköğretim okulunda okumakta olan 96 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada iskeletsistemi ve sindirim sistemi konuları seçilmiştir. Çalışmanın başlangıcında 6 öğrenci ile nitelçalışma yapılarak öğrencilerin iskelet ve sindirim sistemi konularında sahip oldukları kavramyanılgıları ortaya çıkarılmıştır. Deney grubunda 48 kontrol grubunda 48 öğrenci vardır. Deneygrubundaki öğrenciler kavram haritaları ile desteklenmiş eğitim alırlarken kontrol grubuöğrencileri geleneksel öğretim ortamında öğrenim görmüşlerdir. Kavram haritaları ile verilenbilişsel desteğin etkinliğini bulmak üzere her iki gruba son test uygulanmıştır. Aynı zamandaöğrencilerin fene yönelik tutumlarını belirlemek üzere her iki gruba fen tutum ölçeğiuygulanmıştır. Kavram haritaları ile verilen bilişsel desteğin öğretilen bilgilerin hatırdakalıcılığı üzerine etkisini belirlemek için konu anlatımından 1. 2. ve 4 ay sonunda başarıtestleri tekrar uygulanmıştır.Bu çalışmanın sonucunda kavram haritaları ile verilen bilişsel desteğin öğrencilerinbaşarılarına, fen dersi ile ilgili tutumlarına ve öğretilen bilgilerin akılda kalıcılığa olumluetkileri olduğu bulunmuştur. Bu tezde elde edilen sonuçlar kavram haritalarının önemininbelirlenmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors for reaching achievement in education is realizingmeaningful learning. New knowledge without constructing is going to be forgotten and neverbe used. Concept mapping is one of the most efficient teaching tools that support meaningfullearning.The main purpose of this thesis is to support, enhance and extend the process teachingand learning by using concept maps and evaluating the effects of concept maps on students?achievements, attitudes and permanence of the new knowledge.This research was limited with 96 students who were studying at a primary school inİzmir in the first period of academic year 2005-2006. In this study skeleton and digestivesystems subjects were chosen. At the start of the study in order to bring to light student?smisconceptions on the skeleton and digestive system topics, a quantitative study was donewith 6 students. Then two groups called experimental and control groups were determinatedaccording to pre-test results. There were 48 students in the experimental group and 48students in the control group. Students in the experimental group were given cognitivesupport with concept mapping; students in the control group were studied in the traditionallearning environment. For revealing the effects of cognitive support by concept mapping post-test was applied to both groups. Scale for attitudes towards science was also applied to bothtwo groups before and after the study. For revealing the effects of concept mapping onpermanence test were applied to experimental and control group after1, 2, and 4 months endof the study.The results of this study show that the given cognitive support by using conceptmapping increases student achievement develops students? attitudes toward science andsupports permanence. The results which gained in this thesis will help to reveal theimportance of the concept maps.