A study of the effects of models of teacher education and professional development in elt on practising and prospective teachers of English at universities
Öğretmen eğitim ve mesleki gelişim modellerinin öğretmen ve öğretmen adayları üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma
- Tez No: 189846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitelerdeki mevcut İngilizce öğretmenlerininhizmet öncesi öğretmenlik eğitiminden memnuniyetini ve mesleki gelişime karşıtutumlarını tespit etmek ve değerlendirmektir.Tüm dünyada eğitim alanında büyük bir değişim dalgası yaşanmaktadır.Ancak, dil öğretimi alanındaki bu yeniliklere ülkemizde tam olarak ayakuydurulamadığını ve bundan dolayı, yeterli gelişme sağlanamadığıgözlenmektedir.Yabancı dil eğitimindeki başarısızlığın ana sebebi olarak uzmanlar, mesleköncesi öğretmenlik eğitiminde ve mevcut öğretmenlerin mesleki gelişime karşıtutumlarında sorun olduğunu savunmaktadırlar. Bu görüşün isabetli olduğu buçalışmada uygulanan anketle doğrulanmıştır.Bu araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, yabancı dilöğretmen eğitim modelleri, programları ve mesleki gelişim yöntemleriirdelenmiştir. İkinci bölümde ise, bu konularla ile ilgili ileri sürülen hipotezleriaraştırmak amacıyla, İstanbul'da bulunan 17 devlet ve vakıf üniversitesinde halençalışmakta olan 250 İngiliz dili okutmanın katıldığı bir anket uygulanmış ve eldeedilen sonuçlar SPSS programında analiz edilerek bir değerlendirmeye gidilmiştir.Araştırmanın sonucunda, ülkemizde uygulanan geleneksel öğretmeneğitim modellerinin İngilizce öğretmenlerini geleceğe hazırlamada yetersizkaldığı görülmüştür. Ayrıca, hizmet öncesi eğitimlerini aldıktan sonra, mevcutöğretmenlerin dil öğretimlerini geliştirmek için çaba göstermedikleri ve meslekigelişime karşı tutumlarının da kısmen olumsuz olduğu belirlenmiştir.Bu çalışmanın ışığında, yabancı dil öğretimine ve mesleki gelişime yenikatkılar yapılabilir. Örneğin, `yapılandırmacı öğretmen eğitim modeli'ayrıntılarıyla incelenmeli ve üniversitelerdeki öğretmen adayı öğrencilerineğitiminde model alınmalı. Ayrıca, mevcut öğretmenler açısından sorgulamayayönelik olarak mesleki gelişim modelleri ile yaşam boyu öğrenme gibi yöntemlerbireysel gelişim ve üniversite ortamlarında uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine serving or practising teachers?satisfaction with their initial or pre-service teacher education they have received atuniversities and also their attitudes towards teacher learning or development.There is a great wave of educational change all over the world. Yet, it isdebatable whether or not there is much progress in ELT in Turkey and we cankeep up with the latest developments and innovations in this field.Experts hold pre-service or initial teacher education and teachers?attitudes towards professional development responsible for failure. This has beenproved to be right in the questionnaire conducted.The research was carried out in two phases. First, theory on secondlanguage teacher education, models of initial teacher education, pre-serviceteacher education curriculum and professional development, professionalism, in-service teacher education, models of teacher learning was defined. Then, aquestionnaire in which 250 instructors of English from 17 state and foundationuniversities were asked about pre-service education and professional developmentwas conducted at universities as a research method so as to prove hypotheses. Theinformation compiled was examined and analysed, using the SPSS 11.5 statisticalsoftware.In the light of this study, new contributions may be made to foreignlanguage teacher education and teacher learning. For example, constructiveteacher education model should be adopted and widely applied in pre-serviceeducation of student teachers at universities. Also, a new teacher educationsyllabus or curriculum, which is person-centred, has been proposed. Also, on thepart of serving teachers, enquiry-based teacher development models likereflective learning or inquiry learning as well as life-long learning should besupported for professional development.