İlköğretim okullarının 4. sınıflarında dünyamız ve gökyüzü ünitesinin öğretilmesinde oyun ve modellerin başarıya etkisi
Effects of models and games on teaching the unit 'our earth and sky' at class 4 of primary schools
- Tez No: 61884
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Toplum ve çevre kalkınmasının temeli ilkokullarda Fen Bilgisi dersleri ile atılır. Bu derste çocuklar, içinde yaşadıkları çevreyi bilimsel yönden ele alıp, inceleme fırsatını elde ederler. Çocukların hayata kolay uyum sağlamaları Fen Bilgisi ve Tabiat Bilgisi konularını bilmelerine ve öğrendiklerini hayata uydurabilmelerine bağlıdır. Bu yönden çocuklar okullarda çevrelerini bilimsel yöntemlerle inceleyerek, olay ve durumlar karşısında objektif düşünme yeteneği ve doğru karar verme alışkanlığı kazanırlar. Bu alışkanlık tüm yaşantılarını olumlu yönde etkiler. İlköğretim okullarında Fen Bilgisi dersinin öğretimi sırasında amaçlanan hedeflerden biri de çocuklara bilimsel düşünebilme ve bilimsel hareket edebilme becerilerini kazandırmaktır. Fen Bilgisi dersinde deneyler, grup çalışmaları, tartışmalar, bilimsel etkinlikler yapılarak bu amaca yardım edilir. Fen öğretiminde çeşitlilik esastır. Yapılan araştırmalar çeşitlilikten yoksun, tekdüze bir eğitimin Fen Bilgisi dersinde kaygıya yol açtığım ve başarıyı olumsuz etkilediğini, değişik metodlar kullanıldığında başarının arttığım göstermiştir. Acaba öğretmenin oyun ve modellerle Fen Bilgisi dersini işlemesi öğrencilerin başarısını arttırmakta mıdır? Araştırmamızın problemini bu cümle oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı^oyun ve modellerle Fen Bilgisi dersinin işlenmesinin başarıyı arttırıp arttırmadığını göstermektir.Bu araştırma 1996-97 yılında İstanbul ilinin Bakırköy ilçesinde Kartaltepe İlköğretim okulunun 4-A ve 4-C sınıflarında toplam 69 denekle yapılmıştır. Araştırmamızda anket yöntemi, istatistik hesaplamalarda“t”testi ve Varyans Analizi kullanılmıştır. IIAraştırma verilerine göre, -Oyunlar ve Modellerle ders anlatımı başarıyı olumlu yönde etkilemektedir. -Yeni metodlara yer verildikçe derslerdeki basan artmaktadır. -Ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin Fen Bilgisi dersindeki başarıları da artmaktadır. -Derslerine bir başkasının yardımcı olduğu öğrenciler, tek başına çalışan öğrencilere göre daha başarılıdır. -Sosyo-ekonomik düzeyi düşük aileler okulda başarıya önem vermektedir. -Düzenli ders çalışan öğrenciler, ara-sıra ders çalışan öğrencilere göre daha başarılıdır. ' Okullarda atık maddelerden ve oyun hamurlanyla model yapımı hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. Bu tür çalışmalarda öğrenciler yaparak-yaşayarak tüm duyu organlarım kullanarak öğrenmektedir. Duyu organlarının kullanımı arttıkça öğrenme daha kalıcı olmaktadır. Bu yüzden öğretmenler bu tür aktivitelere yer vermelidir. Resim-iş derslerinde bile Fen Bilgisi derslerine ait basit, atık maddelerle modeller yapılabilir ve bir miğfer ders olan Fen Bilgisi, Resim İş dersi ile desteklenebilir. Oyun, dramatizasyon ve modellerle öğretim,fen konularının kalıcı ve eğlenceli öğrenilmesini sağlar. Oyun, drama ve modeller ilköğretim okullarının küçük ve büyük sınıflarında kullanılabilir. Yaptığımız araştırmanın diğer araştırmalara yardımcı olması umulmaktadır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY A foundation of development for a society and an environment is laid in primary schools with Science Lessons. In that lesson, children obtain the opportunity of to consider die environment which they live in by the science's respect and research it. For children, to adapt themselves easily to life is depend on knowing Science and Nature subjects and matching those what they learned to the life. By this respect, children gain the talent of objective thinking and habit of correct deciding against events and situations examining their environment by scientific methods in schools. That habit effects then- whole life by positive way. One of the targets which have been aimed in schools by teaching of Science Lessons is to have children gain abilities of scientific thinking and practising. This aim is helped in Science Lessons by the way of examinations, group studies, discussions and scientific activities.“Variety is principal of Sciences teaching. Researches discovered that an education which has no variety; what monotonous is causes the anxiety on Sciences Lesson and effects the success negatively and the success increases when various methods are followed. Can a teacher's doing Science Lesson with games and modals increase the success of pupils? That is the sentence what our research's problem is. Aim of this research is to show if doing Science Lesson with games and modals will increase the success. This research is executed in 1996-97 term on Kartaltepe Primary School's classes 4-A and 4-C of Istanbul.Bakırköy with 69 subject sum. Survey IVmethod, Variance Analysis and the test ”t" on statistical calculations is used in the research. According the data of the research, -Doing a lesson with games and modals effects the success positively. -Success of lessons increases while new methods being placed. -The graduate level of parents raises, the pupils success on Sciences Lesson increases. -Pupils which are helped on studying are more successful than those which study by th emselves. -Families whose levels are low as socioeconomical attach importance the success on school. -Pupils which study regularly are more successful than those study occasionally. Producing modals with playing gums and remnant materials is not used almost not at all. In this kind of studies pupils learn doin-living which is using their all sense organs. The learning is remain permanent the more sense organ is used. That's why teachers must cause to happen this kind of activities. Even in painting-and-skill lessons, models from remained and simple materiel which depended to Sciences Lessons can be produced and Sciences Lessons which is an axis lesson, can be supported with painting- and-skill lessons. Learning with games, dramatization and models, provides Science Subjects to be learned permanent and entertainingly. It canbe done on the younger and older classes of primary schools. This research is hoped to be a helper of other researches.